Olyan időjárás jön Magyarországon, amilyen ritkán van januárban

agrarszektor.hu2025. január 16. 16:28

Bár január eleje szokott az év leghidegebb része lenni, idén télen ez az időszak sem hozott komoly fagyokat. Ezen a héten már előfordultak -5 és -10 Celsius fok közötti lehűlések, de tartósabb és -10 foknál erősebb mínuszok, amelyek növényvédelmi szempontból igazán hasznosak lennének, eddig ezen a télen még nem alakultak ki. A következő 8-10 nap sem ígér nagyobb hidegeket, és számottevő csapadékot sem, pedig a mélyebb talajrétegek még nagy területen nem töltődtek föl nedvességgel.

Változatos időben volt részünk az elmúlt egy hét során - írja legfrissebb agrometeorológiai jelentésében a HungaroMet. A péntekre érkezett hidegfront sokfelé hozott csapadékot, jellemzően esőt (de a Tiszántúl egyes részein 3-5 cm hó hullott), majd a front mögött északi áramlással száraz, hideg levegő árasztotta el térségünket. Újabb csapadék szerdán érkezett, ekkor már döntően hó formájában. Az elmúlt tíz napban összességében hazánk délnyugati és északkeleti tájain 10-20 mm csapadék hullott, míg a középső területeken 5 mm sem esett. A 30 napos csapadékösszeg a déli országrész kivételével 10-20 mm hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest, a 90 napos hiány viszont már eléri a 20-90 mm-t.

A talaj felső fél méteres rétege sokfelé telítettség közeli állapotban van, az északnyugati országrészben vannak kevésbé nedves területek. A fél méternél mélyebb rétegben a délnyugati és északkeleti területek kivételével még bőven van helye a nedvességnek. Számottevő talajfagy az idei télen még nem alakult ki hazánkban, csak a legfölső néhány cm-es rétegben volt, ill. van fagy.

A hőmérséklet csúcsértéke a múlt héten csütörtökön és pénteken még tavaszias magasságokban, 10 Celsius fok közelében volt, majd szombattól az észak felől beáramló hideg légtömeg hatására jelentősen csökkent. A szeles idő miatt a hét végén még nem voltak komolyabb éjszakai fagyok, de hétfő és kedd reggelre már -5 és -10 fok közé hűlt a levegő. A szerdára érkezett sok felhő miatt mérséklődött az éjszakai lehűlés.

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.

Az előttünk álló egy hét során meglehetősen egyhangú, borongós, párás, helyenként tartósan ködös időre van kilátás, csak helyenként csökkenhet átmenetileg a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, a hőmérséklet pedig 0 fok körül valószínű kis napi hőingással. Változás majd a jövő hét közepén jöhet, akkor megenyhülhet az idő.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
repce, talaj, csapadék, eső, fagy, időjárás, hideg, meteorológia, agrometeorológia, kalászos, kártevő, hőmérséklet, szél, kórokozó,