Kiderült, mire készülhetnek idén a magyar borászok: ezt jó, ha mindenki tudja

MTI2025. január 18. 18:01

Bőséges szőlőtermést jósoltak a környékbeli hegyközségek gazdái és a Kárpát-medencei borrendek képviselői az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban Szent Vince napjához kapcsolódó ünnepségen. A néphagyomány szerint Szent Vince vértanú napján - január 22-én - tájegységenként különbözőképpen megjósolják a várható szőlőtermést.

Kalmár István mórahalmi hegybíró, miután levágott néhány vesszőt az emlékpark skanzenjének szőlőskertjében, elmondta, a szőlőtőkék tavalyi fejlődése megfelelő volt, annak ellenére, hogy nyár végén és ősszel aszály sújtotta a térséget. A rügyek zöldek, a vesszők szépen fejlődtek, beértek, ruganyosak, megfelelő a háncs és a bél aránya.

Bőséges termés várható, hacsak nem járnak úgy a környék szőlősgazdái, mint tavaly, amikor a későn, áprilisban érkező fagyokat megsínylették a szőlőtőkék

- mondta Kalmár István, aki a vidám szürethez Szent Vince közbenjárását is kérte.

Szent Vince ünnepe alkalmából már három évtizede gyűlnek össze magyarországi és határon túli borrendek képviselői Ópusztaszeren. Az idén 12 borrend mintegy hetven tagja köszöntötte a 300 körül Hispániában vértanúhalált halt szent ünnepét, amelyen felavatták a házigazda, Csongrád és Békés megyében működő Szent Vince Borrend két új tagját is.

A néphagyomány szerint Szent Vince vértanú napján - január 22. - tájegységenként különbözőképpen megjósolják a várható szőlőtermést. Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince, vagyis ha enyhe az idő és olvad ezen a napon, akkor jó bortermésre lehet számítani. A Szent Vincét nemcsak a magyar borosgazdák tartják nagyra, Franciaországban, Dél-Németországban és Ausztriában is tisztelik. Ehhez hozzájárulhat nevének népies etimológiája: Vin-Cent (százszoros bor) is.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
hegybíró, szőlőtermesztés, szőlőtermés, hagyomány, borszőlő, szőlőtőke, szőlőtermelés,