agrarszektor.hu • 2025. január 19. 14:01
Az ausztrál Advanced Navigation és a brit MBDA UK közös fejlesztésű navigációs rendszere forradalmasíthatja a drónok és más légi eszközök helymeghatározását. Az új technológia GPS-jelek nélkül is képes a pontos pozícionálásra, ami jelentős előrelépést jelent az interferenciával szembeni védelem terén. A rendszer számos területen, köztük a mezőgazdaságban is új lehetőségeket nyithat meg - közölte a Future Farming.
A két vállalat által kifejlesztett innovatív megoldás az MBDA UK leányvállalata, a Nileq szabadalmaztatott technológiáján alapul. A rendszer biológiai folyamatokból merít ihletet, és képes külső jelek nélkül meghatározni az eszközöket abszolút helyzetét. Chris Shaw, az Advanced Navigation vezérigazgatója szerint az interferencia egyre gyakoribb probléma, ami új megoldásokat követel. A szakember a fejlesztéssel kapcsolatban elmondta, hogy
a kereskedelmi és katonai szektorok már nem támaszkodhatnak kizárólag a GNSS-re a repülési műveletek során.
A rendszer működése során egy kamera rögzíti és elemzi a környezetet, azonosítva a tereptárgyakat és jellemzőket. Ezeket az információkat egy már létező földfelszíni adatbázissal hasonlítja össze, így határozva meg a pontos pozíciót. Ez a módszer jelentősen javítja az inerciális navigációt, gyakori pozíciófrissítést és újrakalibrálást biztosítva.
A hagyományos, nagy felbontású kamerákkal szemben a Nileq rendszere egy neuromorfikus kamerát használ, amely az emberi retinát utánozza. Ez a megoldás lényegesen kevesebb adatot generál és gyorsabban működik, ami különösen előnyös a korlátozott energiaellátású eszközök, például drónok esetében. Az új technológia különösen hasznos lehet a vizuális látótávolságon kívüli műveleteknél, javítva az ilyen küldetések biztonságát és teljesítményét. Az Advanced Navigation már most is aktívan jelen van a mezőgazdasági szektorban, ahol az autonóm rendszerek számos előnyt kínálnak.
A vállalat szerint az autonóm rendszerek előnyei a mezőgazdaságban számosak. Amellett, hogy csökkentik a munkaerőköltségeket, ezek a rendszerek segíthetnek felismerni és georeferálni a termés veszélyeit, például a gyomokat és a kártevőket. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára a növényvédő szerek és gyomirtók pontosabb alkalmazását, ami végső soron jobb termésminőséget és magasabb hozamot eredményezhet.