MTI • 2025. január 21. 09:01
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2024 negyedik negyedévének végére 2130 forint volt. Ez 9,1 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 1952 forinthoz képest - közölte a Trenkwalder és a Moore Hungary az MTI-vel.
A munkaerő-kölcsönzéssel és -közvetítéssel foglalkozó Trenkwalder csaknem 7 ezer munkavállaló béradatait dolgozta fel. A közlemény idézi Hamrák Viktort, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatóját, aki elmondta, hogy bár a naptári év során egyszámjegyű volt a fizikai órabérek növekedése, a számok megfelelő értelmezéséhez figyelembe kell venni egy egyszeri hatást is: tavaly a minimálbér-emelést kivételesen egy hónappal előrébb hozták, így annak hatása már a decemberi bérekben érvényesült, az aktuális adatokat pedig magasabb bázishoz hasonlítják. A szakember hozzátette, hogy az egyszeri hatás kiszűrésével becsléseik szerint 14-15% között alakult a béremelkedés éves üteme a fizikai dolgozók körében, ami az jelenti, hogy a reálbér-emelkedés mértéke 10% körül alakult.
A közleményben kitértek a földrajzi bontásra is, amely szerint 2024 végére három régióban: Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon maradt 2000 forint alatt az átlagos fizikai órabér; ezeken a területeken jellemzően 1750-1900 forint között alakul az értéke. A többi régióban 2050-2250 forint közötti órabérek jellemzők, ám Közép-Magyarország és a főváros "látványosan" kiugrik a mezőnyből: az órabérek átlagos nagysága az előző negyedévhez hasonlóan ismét a 2900 forintos szintet közelíti.
A Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég ezzel egy időben több mint 60 nemzetközi cég magyarországi leányvállalatánál dolgozó, csaknem 500 középvezető béradatait vizsgálta meg. A 800 ezer és 1,2 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottaknál a béremelkedés mértéke 2024 negyedik negyedévében átlagosan 9,6 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva.
Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere a közleményben rámutatott, hogy a szellemi középvezetők körében tavaly is jellemzően januárban zajlott le a bérek éves szintű rendezése, ezért a 10%-ot közelítő éves béremelési ütem azt jelenti, hogy ebben a bérkategóriában 5-6%-os volt a reálbér-növekedés.