A feloldás után a megfigyelési körzetek területére (akár kitöréssel érintett telep, akár nem) új állományt kizárólag az állategészségügyi hatóság engedélyével szabad betelepíteni. A szükséges engedélyt a tartó/tulajdonos által benyújtott betelepítési kérelem alapján adja ki a területileg illetékes állategészségügyi hatóság - írja a Nébih. Valamennyi telep betelepítési engedélyének kiadását hatósági helyszíni ellenőrzés fogja megelőzni, amely során a megállapításokról fényképes dokumentáció is készülni fog. Betelepítésre alkalmatlannak talált telepek esetében legkorábban harminc nap múlva adható be újabb kérelem.
Azokon a tartási helyeken, amelyeken 2020. január 1-jét követően háromszor vagy annál többször került sor madárinfluenza kitörés megállapítására (kiemelt kockázatot jelentő telepről lévén szó), az első hatósági helyszíni ellenőrzésre az Országos Járványvédelmi Központ, a Baromfi Terméktanács járványügyi szaktanácsadójának, valamint a területileg illetékes hatóság egyidejű részvételével kerül sor. Ezekre a telepekre újratelepítési, valamint betelepítési engedélyt csak akkor ad a hatóság, ha járványvédelmi szempontból mindhárom közreműködő egybehangzóan megfelelőnek ítéli az adott tartási helyet.
A Nébih felhívja a baromfitartók figyelmét a járványügyi előírások maradéktalan betartására, az állományok védelmének érdekében nélkülözhetetlen szabályok ismeretére, azok mindennapi rutinként való követésére. Ugyanis kizárólag ezek megtételével sikerülhet egy újabb nagy kiterjedésű, az eddigiekhez hasonló, esetleg még súlyosabb következményekkel fenyegető, szigorúbb korlátozásokat hozó járvány elkerülése.