agrarszektor.hu • 2025. február 1. 06:02
A február a kertészek számára fordulópontot jelent: a hideg idő ellenére a természet lassan ébredezik, és elérkezett az ideje az első kerti munkálatoknak. A metszés, a lemosó permetezés és a talaj előkészítése mind hozzájárulnak a tavaszi szezon sikeréhez. Most érdemes megtervezni a veteményest, beszerezni a vetőmagokat, valamint odafigyelni a szobanövények ápolására is. Aki időben nekilát a feladatoknak, az nyugodtan várhatja a tavasz érkezését.
Február általában fordulópontot jelent egy kert életében: bár még hideg van, a tavasz első jelei már megmutatkoznak. A napok egyre hosszabbodnak, a földben szunnyadó magok és virághagymák lassan életre kelnek és a napot is egyre többet láthatjuk. Hamarosan hajtani kezdenek a lágyszárú növények, és megjelennek az első rügyek a fákon. Ahogyan a természet ébredezik, a kertészeknek is érdemes felkészülniük a tavaszra, hiszen bizonyos munkálatokat már most el lehet végezni, hogy megkönnyítsük a márciusi és áprilisi teendőket – így aki időben nekilát, nyugodtan várhatja a tavasz érkezését.
Érdemes átgondolni terveinket
Elérkezett az idő, hogy alaposan megtervezzük a következő év kerti teendőit és projektjeit. Merítsünk inspirációt az internetről, készítsük el a veteményes tervét, és szerezzük be a szükséges vetőmagokat. Amíg az időjárás még bent tart minket, érdemes beszerezni azokat a zöldségmagokat, amelyeket idén el szeretnénk vetni. Fontos, hogy ne hagyjuk, hogy a korábbi hibák vagy kudarcok elvegyék a kedvünket, de tanuljunk belőlük, és gondoljuk át, min érdemes változtatni az idei évben.
Komposzt megfigyelése
Bár félszemmel mindig érdemes a komposztunkat figyelni, ha az idő engedi, a februári időszakban már megforgathatjuk a komposztot. Ahogy korábban az Agrárszektor megírta a komposzt felhasználható ültetéskor a növények alá kerülő földhöz keverve, vagy lakásokban virágcserepekbe és balkonládákba helyezve, valamint a zöldség- és virágágyások, szőlők és gyümölcsösök termékenységének növelésére. A komposzt talajba juttatása és a földbe való beforgatása kiválóan javítja a kert talaját.
Ha még nem tettük, gyűjtsük össze a lehullott lombozatot
Ha még nem tettük meg, érdemes most nagytakarítást végezni, összegyűjteni az ősszel lehullott faleveleket, melyeket szintén komposztálhatunk. Egy rendezett, tiszta kert nemcsak esztétikusabb, hanem a növények egészségének is kedvez.
Közeledik a tavaszi metszések ideje
A növények téli pihenője lassan véget ér, de az éjszakai fagyok még mindig komoly veszélyt jelenthetnek. Ezért fontos az óvatosság, különösen a metszés során. A kora tavaszi metszés az egyik legfontosabb feladat ilyenkor, és ha enyhe az idő, már február közepétől megkezdhetjük. Fagymentes napokon nekiállhatunk a bokrok és díszfák ritkító metszésének, valamint formára igazíthatjuk a nyári orgonát és a hortenziákat is.
A metszéshez érdemes védőkesztyűt viselni és éles, tiszta eszközöket használni, valamint figyelni arra, hogy a vágásokat megfelelően kezeljük a növények védelme érdekében.
Ebben az időszakban sor kerülhet a szőlő, az őszi málna, a füge és a lilaakác metszésére is. A legtöbb gyümölcsfa esetében a tél második felében ajánlott oltóvesszőket gyűjteni. Emellett megkezdhetjük a gyümölcsfák koronájának ritkítását, a bogyósok (például ribizli és egres) ifjító metszését, valamint a körte- és almafák metszését is.
Tavaszi permetezés
Ahogy ősszel, úgy kora tavasszal is érdemes elvégezni egy alapos lemosó permetezést. Egy naposabb, enyhébb napon töltsük meg a permetezőt kén- és réztartalmú keverékkel. Ez hatékonyan segít visszaszorítani a gombás betegségeket. Ha pedig egy kevés olajos készítményt is hozzáadunk, azzal a kártevő rovarok egy részét is kiiktathatjuk. Fontos, hogy alaposan permetezzük be az ágakat, ügyelve arra, hogy a szer minden apró repedésbe és hajlatba bejusson. Két hét elteltével pedig megismételhetjük a kezelést.
Ahogy korábban az Agrárszektor megírta, a bio-termesztésben sok háztartásokban gyakran fellelhető anyagot használnak növényvédelemre, melyek ugyan kevésbé hatásosak, mint a törzskönyvezett növényvédő szerek, de biztosak lehetünk a betakarított termény szermaradvány mentességben. A tavasz közeledtével érdemes utána olvasni e témának, ha a konyhakertet olcsóbb és szelídebb növényvédelemre állítanánk át idén.
Tisztítsuk meg a növényeket is
Ez az időszak ideális arra, hogy eltávolítsuk a kiszáradt, elhalt fákat, valamint megszabadítsuk növényeinket a fán maradt gyümölcsöktől, termésektől és elszáradt virágmaradványoktól. A beteg, sérült ágakat érdemes levágni, valamint éles késsel eltávolítani a jól látható kártevőket. Nem szabad megfeledkezni a fák törzsének és vázágainak tisztításáról sem, mivel a kéreg repedéseiben gombabetegségek spórái és kártevők tojásai telelhetnek át.
Ideje előkészíteni a magvakat és palántákat
A sikeres kertészkedés egyik alapja a megfelelő tervezés, ezért érdemes már most beszerezni a zöldség- és gyümölcsmagokat. Legyen szó vetőmag-katalógusokról, helyi kertészetekről, vagy rendelt vetőmagokról, nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a választást. Ha különleges és egészséges növényeket szeretnénk nevelni, bizonyos esetekben már most érdemes elvetni a magokat. A csírázás elősegítése érdekében pedig érdemes egy éjszakára langyos vízbe áztatni őket.
Mit érdemes már most elültetni?
Vannak olyan -legföképp zöldség- növények, melyeknek a zordabb időjárás sem okoz gondot a fejlődés szempontjából, ezért ebben az időszakban már el lehet vetni a spenótot, a madársalátát, petrezselymet, sárgarépát, hagymát, retket, téli porcsint. Arra azonba ügyeljünk, hogy az elhúzódó talajmenti fagyokat ezek a növények sem tudják átvészelni, így ültetésüket már akkor érdemes megtenni, ha már nincsenek huzamosabb míuszok.
A szobanövényelről se feletkezzünk meg
A fűtési szezon még javában tart, ami a szobanövények számára az egyik legmegterhelőbb időszak. A száraz levegő és a kevés természetes fény miatt sok növény legyengülhet, sőt, akár leveleit is hullathatja. Érdemes párásítani a levegőt, időnként áttörölni a leveleket, és figyelni a megfelelő öntözésre – sem a túl sok, sem a túl kevés víz nem tesz jót ilyenkor. Ha szükséges, tegyük őket világosabb helyre, vagy használjunk növénylámpát a fejlődésük támogatására. Február vége felé már óvatosan elkezdhetjük a tápoldatozást is, hogy felkészítsük őket a tavaszi növekedésre. A szobanövények gondozásával kapcsolatos tippekről IDE kattintva olvashatsz még.