Rengeteg fa eltűnhet az országból: búcsúzhatunk ezektől a növényektől itthon?

Rengeteg fa eltűnhet az országból: búcsúzhatunk ezektől a növényektől itthon?

agrarszektor.hu
A Péterhalmi-erdő a Főváros pesti oldalának erdői közül az egyik legnagyobb egybefüggő erdőterület. A Pilisi Parkerdő ezt az erdőt évtizedek óta parkerdőként kezeli a XVIII. kerület önkormányzatának támogatásával, 2021 óta pedig a Budapest erdőinek ökológiai és klímavédelmi értékeinek megőrzésére és gyarapítására irányuló Városierdő-fejlesztési Programjának egyik legfontosabb helyszíne. A vállalkozás közleményben fejtette ki a Péterhalmi-erdő állapotát, illetve a benne folyó erdőkezelési munkálatok hátterét.

A főváros pesti oldalán található és az egyik leglátogatottabb erdejének számító Péterhalmi erdő döntően állami tulajdonú erdőterület, amelyet a Pilisi Parkerdő Zrt. kezel, városi erdő kezelési elvek szerint. Jelenlegi állapotát a következő tényezők határozzák meg:

  • A Péterhalmi erdő 1950-es, 60-as években az erdész elődök által telepített erdő, amelynek még lábon álló, eredeti faállománya elöregedett és a különféle, nagyvárosi környezet okozta károsító hatásoknak -zaj-, füst- és porterhelés, antropogén terhelés, extrém hőhatás, vízhiány - erősen kitett.
  • A klímaváltozás negatív hatásai a pesti oldali erdőkhöz hasonlóan a Péterhalmi erdőt is erősen érintik, állapotát a folyamatosan csökkenő talajvízszint, az egyre gyakoribb aszályos időszakok, valamint az egyenetlen éves csapadékeloszlás következményeként a fák csúcsszáradása, legyengülése és az egyéb károsítók - rovarok és gombák - elleni gyenge védekezőképesség határozza meg.
  • A Pilisi Parkerdő Zrt. pontosan a fenti okok miatt 2019-ben indította el Városierdő-fejlesztési Programját, amelynek legfontosabb célja a Főváros erdőinek klímaadaptációja, ökológiai értékeinek megőrzése és gyarapítása, nem utolsó sorban a folyamatos erdőborítás megőrzése. Ez a pesti oldalon, így a Péterhalmi erdőben is egy meglehetősen nagy kihívásokkal járó szakmai küzdelem, hiszen a valaha egy időben telepített, mára elöregedett és a klímaváltozás miatt folyamatosan romló állapotú erdőállományt - amelyet hagyományos szakmai szempontok szerint végvágással és az erdő újraültetésével lehetne racionálisan megújítani - a folyamatos erdőborítás megtartása mellett, alternatív, természetközeli erdőkezelési módszerekkel, lépésről-lépésre igyekszünk megújítani. Ez semmiképp sem rutin erdőgazdálkodási eljárás, hanem kifejezetten a nagy közösségi -rekreációs, sport, egyéb szabadidős tevékenységek - és helyi klímavédelmi funkciójú városi erdők esetében alkalmazott módszer, amelynek megvalósítása rendkívül költségigényes, ezért a Pilisi Parkerdő a Városierdő-fejlesztési Programba folyamatosan támogató partnereket von be. A Péterhalmi erdő esetében a kerület önkormányzatát.

A Péterhalmi-erdő tehát nincs egyszerű helyzetben, állapota romlik. A Pilisi Parkerdő a Városierdő-fejlesztési Program egyik megalapozó szakmai lépéseként az Erdészeti Tudományos Intézettel közösen műholdfelvételeken és klímakutatásokon alapuló úgynevezett klímaszcenáriókat készített a Főváros erdőterületeire. Ebből kiderült, hogy a pesti oldali erdők esetében komoly beavatkozások és ráfordítások nélkül 30-50 éven belül sajnos akár az erdők megmaradása is kérdéses. A Pilisi Parkerdő a forrásoktól, azaz a támogatók aktív jelenlététől függően tud az erdők megőrzését célzó feladatokkal haladni. Ez történik jelenleg a Péterhalmi erdőben is. Az erdőfelújítás produktív része természetesen jóval később válik a laikusok, így az aggódó helyi közösség számára láthatóvá, mint az állomány elöregedése és a klímaváltozás negatív hatásai miatti pusztulás.

Erre egy példa: a Parkerdő a városierdő-kezelés során a lehető legtermészetközelibb módszereket alkalmazza a megújuló erdő változatossága, biodiverzitása érdekében. Ez a csemeteültetésnél azt jelenti, hogy egy-egy területre relatíve sok csemetét ültet el, így létrejöhet közöttük az a természeti körülmények között működő szelekciós verseny, amelyből az adott termőhelyhez, mikroklímához legjobban alkalmazkodó egyedek kerülnek ki győztesen, míg a többiek elpusztulnak. Ez a magyarázata annak, hogy a Péterhalmi-erdőben a felújítás alatt lévő erdőrészletekben a látogatók számos elültetett és száradó facsemetével találkoznak.

A fővárosi erdők megőrzése és fejlesztése abszolút közügy, amelyet jelenleg a Pilisi Parkerdő saját gazdálkodásának forrásaiból, valamint a zöldebb jövő iránt elkötelezett önkormányzatok és vállalatok hozzájárulásainak köszönhetően végez. Budapest városi erdőinek megőrzése érdekében az anyagi források mellett kiemelt szerepe van a társadalom és a helyi közösségek támogató érdeklődésének és együttműködésének is.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?