Segítséget kapnak a károsult magyar gazdák: így vehetik igénybe

agrarszektor.hu2025. február 2. 13:01

Az augusztusi, szeptember elejei aszályos időjárás következtében hatalmas, összességében több mint 300 ha erdőterületen keletkezett erdőtűz 2024. szeptember 5-én a Vas vármegyei Csönge és Kenyeri községhatárokban. A példaértékű helyi összefogással megfékezett erdőtűz okozta károk felszámolása jelentős terhet ró az erdőgazdálkodókra, erdőtulajdonosokra. Ebben segíthet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vármegyei szervezete és erdészeti szakértői hálózata.

A lombos és vegyes erdőkben az avarszintben, míg a fenyvesekben a lombkoronaszintben is tomboló erdőtüzet többnapos példaértékű helyi összefogással sikerült megfékezni. A tűzoltásban több mint 300 hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltó vett részt, 82 tűzoltójárművel, 20 erőgéppel és lajtoskocsival, munkájukat a Magyar Honvédség helikoptere is segítette - olvasható a NAK oldalán. A védekezésben a kamara tagjai és tisztségviselői, valamint a Szombathelyi Erdészeti Zrt. munkatársai is tevékenyen részt vettek. A veszélyhelyzet - a gondviselésnek is köszönhetően - a szeptember 9-i, régóta várt, jelentős csapadékkal szűnt meg teljesen.

A tűz eloltását, a veszélyhelyzet elmúlását követően a NAK falugazdász hálózatának munkatársai a szükséges kamarai segítség mértékének maghatározása és megalapozása érdekében felmérést készítettek a károsodott terület nagyságáról: 398 hektáron 77 darab erdőrészletet érintett a katasztrófa. Az érintett erdők nagy része (338 hektár) magántulajdonban van, melyből 130 hektár rendezetlen gazdálkodású, tehát nincs bejegyzett erdőgazdálkodója. A fennmaradó területek a Szombathelyi Erdészeti Zrt. kezelésében állna.

A Vas Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztályának Erdészeti Osztálya 194 hektáron rendelte el hatósági határozatban a károsodott - vélhetően elpusztult, regenerálódni nem képes - faállomány letermelését és írt elő erdőfelújítási kötelezettséget. Az erdészeti hatóság a maradék területen is figyelemmel kíséri a faállomány egészségi állapotát, és ha szükséges, azokon is elrendeli a fahasználatot, illetve az erdőfelújítást. A határozatok az erdőgazdálkodók nevére szólnak, ahol nincs bejegyzett erdőgazdálkodó, ott ezeket az erdőtulajdonosok nevére kézbesítik.

Az erdészeti hatóság által szabott szoros határidők miatt fontos, hogy a tulajdonosok minél előbb megkezdjék a kommunikációt egymás között arról, hogy hogyan és milyen forrásból tervezik megvalósítani a határozatban szereplő munkálatokat. Az erdőgazdálkodók, erdőtulajdonosok tehát azon túl, hogy jelentős kár érte őket - s kétséges a károsodott faanyag értékesítési lehetősége is -, még eleget is kell tegyenek az erdőtörvény szerinti helyreállítási kötelezettségüknek. Ez nagy adminisztratív és anyagi terhet ró rájuk.

A tájékoztatón a NAK szakértői ismertették az erdőtörvényből adódó felújítási kötelezettséget az érintett erdőrészletekre, a tulajdonosokkal közösen átbeszélték a fafajválasztás témakörét és a Közös Agrárpolitika keretében igénybe vehető támogatási lehetőségeket. 

Ajánlásuk szerint azon erdőkben, ahol rendezetlenek a gazdálkodási viszonyok, az elsődleges feladat az erdőgazdálkodás megszervezése, a tulajdonosok által erdőgazdálkodó választása, kijelölése. Erdőgazdálkodót választhatnak maguk közül, de az erdőgazdálkodással - élve a jogszabály adta lehetőségek egyikével - földhasználati szerződés keretében megbízhatnak egy erdőgazdálkodásra jogosul erdészeti szakirányító vállalkozást is. Ez utóbbi előnye, a szakirányító vállalkozás fakitermelési és erdőfelújítási munkák elvégzésében, valamint a hatósági és a pályázati ügyintézésben való jártassága.

A NAK Erdészeti Szakértői Hálózata levélben is tájékoztatja az érintett tulajdonosi és gazdálkodói kört a rendezvényen elhangzottakról, valamint - előzetes egyeztetés alapján - személyes konzultációs lehetőséget is biztosít számukra. Ha valaki szeretné felvenni a kapcsolatot a NAK regionális erdészeti szakértőjével, azt megteheti hétfő, kedd, szerda 9-16 óra között a 06-1-773-3360 telefonszámon, vagy írjon az erdo@nak.hu e-mail címre, az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózata ebben is segít.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
erdőgazdálkodás, falugazdász, tűz, vas-megye, nak, nemzeti-agrárgazdasági-kamara, erdőtűz, szeptember, hektár, tűzvész, szaktanács,