Hétfő reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, hétfői (2025.02.03.) napon.
2025.02.03. hétfő: Az ország nagyobb részén tovább csökken a felhőzet, és naposra fordul az idő. A középső országrészben azonban erőteljes lesz a felhőképződés, az időszakosan záródó felhőzetből néhol hózápor is előfordulhat. A Tiszántúlon nagyobb területen, a Nyugat-Dunántúlon helyenként megélénkül az északi, északkeleti szél, másutt többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légáramlás.
A hőmérséklet csúcsértéke 1 és 7 fok között várható. Késő estére általában -4 és +1 fok közé hűl le a levegő, de a havas tájakon pár fokkal hidegebb is lehet.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: A magasban hidegebb levegő áramlik a Kárpát-medence fölé, ezért hidegfronti hatások tapasztalhatók. A legjellemzőbb tünetek a fejfájás, migrén, nehézkes gondolkodás, vérnyomás csökkenése.
A következő napon várható időjárás
2025.02.04 kedd: Az éjszaka képződő köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése napközben csökken, és többnyire gyengén vagy közepesen felhős időre van kilátás. Csapadék nem valószínű. Mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 6 fok között várható.
Friss híreink:
Erősödhet idén a magyar pulyka: külföldön is egyre többen keresik
Hosszú éveken át népszerű termék volt a pulykahús a hazai és a külföldi piacokon, ám az elmúlt évek válságai miatt elsősorban idehaza jelentősen visszaesett a fogyasztás. Mindez a költségek emelkedésével és a piaci bizonytalansággal párosulva alaposan megütötték a pulykaágazatot, amelynek egyik legfontosabb regionális képviselője, a Gallicoop is nehézségeket élt meg. Ruck János, a cég vezérigazgatója ugyanakkor az Agrárszektornak elmondta: ennek ellenére növelték a termelés volumenét, a következő évekre jelentős fejlesztéseket terveznek és 2025-re már stabilizálódást, sőt élénkülést várnak. Az optimizmus fő oka az exportpiacokban rejlik, ahol a Gallicoop sikerrel vette fel a versenyt a nagy konkurensekkel, ráadásul olyan érdekes területeken is sikerült megvetnie a lábát, mint az európai muszlimoknak szánt halal termékek kategóriája.
Különleges anyag hozhat óriási változást a földeken: ez lehet a jövő?
A talajkondicionálóként alkalmazott algák forradalmi megoldást jelenthetnek a jövő mezőgazdaságában, különösen az egyre gyakoribb aszályok és extrém hőhullámok, valamint a talajok közel felét érintő degradáció okozta kihívások megoldásában. Az algák ugyanis – puszta jelenlétükből fakadóan – egy sor pozitív változást indítanak el a talaj felszínén, amellyel nemcsak annak szerkezetét és nedvességmegőrző képességét javítják, de hozzájárulnak a terméshozam fokozásához is. A talajalgák világába Futó Péter biomérnök, az Albitech Biotechnológiai Kft. kutatója kalauzolta el az Agrárszektort.
Ezek a legfontosabb februári teendők a kertben: itt a 9 pontos feladatlista
A február a kertészek számára fordulópontot jelent: a hideg idő ellenére a természet lassan ébredezik, és elérkezett az ideje az első kerti munkálatoknak. A metszés, a lemosó permetezés és a talaj előkészítése mind hozzájárulnak a tavaszi szezon sikeréhez. Most érdemes megtervezni a veteményest, beszerezni a vetőmagokat, valamint odafigyelni a szobanövények ápolására is. Aki időben nekilát a feladatoknak, az nyugodtan várhatja a tavasz érkezését.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Új csodameló hódít Magyarországon: durván meggazdagodhat, aki még időben vág bele
Amikor a drónokról hallunk, sokaknak elsőre a lenyűgöző légi felvételek vagy a modern haditechnológia ugrik be. Pedig ezek az eszközök az élet számos területén bizonyítják hasznosságukat: az építőipartól a várostervezésen át egészen a mezőgazdaságig. Magyarországon a drónkutatás meglepően előkelő helyen áll, köszönhetően a folyamatos fejlesztéseknek és az egyre szélesebb körű alkalmazásoknak. Ennek kapcsán interjúnkban Korcz Miklóssal, a Széchenyi István Egyetem drónkutató részlegének vezetőjével beszélgettünk a hazai kutatások jelenéről és jövőjéről, valamint arról, milyen szerepet tölthetnek be a drónok a mindennapjainkban.