Az Európai Bizottság az Európai Tanács elé terjesztett egy rendelettervezetet, amely új importvámokat vezetne be az Oroszországból és Fehéroroszországból származó műtrágyákra. A statisztikák szerint 2023-ban az Oroszországból származó műtrágyák a tagállamokba irányuló összes behozatal több mint 30%-át tették ki, de az európai mezőgazdaság függősége az orosz műtrágyimporttól 2024-ben tovább nőtt. Az EU saját műtrágyagyártását a földgáz drágulása súlyosan érintette, ugyanakkor az Európai Bizottság szerint az orosz gyártók alacsony termelési költségeiknek köszönhetően hatalmas nyereségre tesznek szert, és olyan piaci erőfölényt érhetnek el, amely az európai műtrágyaipar puszta létét is veszélybe sodorhatja - írja a FruitVeB.
Az európai gazdák az elmúlt hónapokban aggodalmukat fejezték ki a nitrogénműtrágyák árának emelkedése miatt, és ez az aggodalom a tavaszi vetési-műtrágyázási szezon közeledtével egyre nő.
Mi történik valójában a piacokon, és miért emelkednek az árak? Miután 2023-ban és 2024 nagy részében a nitrogénműtrágyák árai csökkentek – sőt, visszatértek a 2021-es, válság előtti szintre – decemberben és január folyamán folyamatos emelkedés volt tapasztalható az összes európai piacon. Az Argus és a Fertecon (S&P Global) szakmai kiadványok adatai szerint az elmúlt két hónapban az alapvető nitrogénműtrágyák (karbamid és ammónium-nitrát) árai minden piacon több mint 20%-kal ugrottak meg. A 2025. februári és márciusi szállításra szánt ammónium-nitrátot Nyugat- és Közép-Európában már most 475 EUR/tonnáig terjedő áron jegyzik, ami 100-110 EUR/tonnával magasabb a néhány hónappal ezelőtti értékeknél.) Megjegyzendő, hogy az elmúlt két év alacsonyabb árszintjének fő okai egyrészt a kereslet csökkenése, másrészt az Oroszországból származó, dömping áron behozott import voltak.
Ez az uniós termelőkapacitások fokozatos leállításához, egyes esetekben pedig bezárásához vezetett, ami mostanra megágyazott annak, hogy időszakos kínálati hiány alakuljon ki, és az importárak is emelkedjenek.
A bolgár, román, ukrán, görög, magyar és lengyel piacok elemzése azt mutatja, hogy az ammónium-nitrát árak meglehetősen széles skálán mozognak: a legalacsonyabb Bulgáriában (400 EUR/tonna, ez az egész EU-ban is a legalacsonyabb ár), a legdrágább pedig Ukrajnában (490 EUR/tonna). Hasonló a helyzet a másik fő nitrogénműtrágya, a karbamid esetében is. A piacot főként az oroszországi, észak-afrikai és közép-ázsiai importőrök diktálják, míg az európai termelők nem versenyképesek, és nem tudják fenntartani a gazdaságos termelést.
Az emelkedő árak és a vetési szezon közeledése miatt az Európai Bizottság szavazásra bocsátott egy rendelettervezetet, amely új behozatali vámokat vetne ki az Oroszországból és Fehéroroszországból származó műtrágyákra. A nyilvánvaló cél középtávon az uniós mezőgazdaság orosz műtrágya-függőségének csökkentése és az EU belső termelésének ösztönzése, amely az uniós iparstratégia hiánya, a megfizethetetlen energiaárak és a környezetvédelmi előírások miatt összeomlóban van. Kérdéses, hogy ez az intézkedés megfelelő, illetve nem túl késői-e, ami viszont biztosan látszik, hogy rövid távon továbbra is fennáll a jelentős áringadozások kockázata.