Január végén kiskérődzők pestise vírust mutatott ki a Nébih laboratóriuma a Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településen lévő állattartó telepen vett mintákból. Az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra 2025. január 15-én. Keleti szomszédunknál ebben az évben még nem jelentették a betegség előfordulását, azonban 2024-ben számos kitörést regisztráltak. Az érintett állományt felszámolták, valamint a gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is.
Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai. Az eset kapcsán további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző - juh és kecske - szállítmányok Magyarországra.
A kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, mely heveny, lázas általános tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával járó, bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség. Mindemellett jelentős gazdasági károkat okozhat. A betegség Magyarországon ezt az esetet megelőzően még nem fordult elő.
Nem sokat kellett várni az újabb kitörésre
Február elsején érkezett a hír, miszerint a Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is megerősítette a kiskérődzők pestise betegséget a Nébih. A szentgyörgyvölgyi esethez hasonlóan ezúttal is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében. A betegség terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza, így különösen nagy kockázata van az élőállat-kereskedelemnek, az állatszállításnak, valamint a ragályfogó tárgyaknak. A már beteg állatok rendkívül nagy mennyiségű vírust üríthetnek, ami még tovább növelik a terjedés kockázatát.
Több ország is korlátozásokat vezetett be Magyarországgal szemben
Több harmadik ország is korlátozást vezett be hazánkkal szemben, amelyek mindaddig érvényben vannak, amíg az adott harmadik ország nem jelzi ennek ellenkezőjét. Minden harmadik ország saját hatáskörben dönt az importkorlátozások bevezetéséről vagy feloldásáról - olvasható a Nébih tematikus oldalán.
2025.01.29-től kezdődően az Egyesült Királyság ideiglenes korlátozásokat vezetett be Magyarország teljes területéről Nagy-Britanniába (Anglia, Wales, Skócia területére) történő behozatalára. A korlátozás kiterjed az élő juh- és kecskékre, juhok és kecskék szaporítóanyagaira, illetve juh- és kecsketej, valamint nyers tejtermékekre. Emellett komoly szabályok vonatkoznak a juh és kecske termékek személyes, utasforgalmi behozatalára: terméket (friss húsok, húskészítmények, tej, tejtermékek, bizonyos összetett termékek és állati melléktermékek) kizárólag személyes fogyasztás céljából hozhatnak be Nagy-Britanniába, személyenként maximum 2 kg-os mennyiségben, kizárólag a kereskedelmi szabványoknak megfelelően előállított és csomagolt kiszerelésben.
2025.01.28-tól kezdődően Izrael átmeneti korlátozásokat vezetett be kiskérődzők behozatalára vonatkozóan Magyarország teljes területéről. Az Oroszországi Föderáció szintén korlátozza számtalan állat/termék behozatalát Magyarország teljes területéről. 2025.01.29-től kezdődően export korlátozás vonatkozik a magyar házi juhok és kecskékre, a meghatározott betegségre fogékony vadon élő kérődzőkre, a genetikai anyagaikra, valamint a meghatározott állatokból nyert termékekre, amelyeket nem olyan technológiával dolgoztak fel, amely biztosítja a PPR vírus elpusztítását a WOAH-kódex 14.7. fejezetének vonatkozó cikkelyében meghatározott módszerek valamelyikével. Mindezek mellett Oroszországban tranzit korlátozás van érvényben a magyarországi házi juhokra és kecskékre vonatkozóan.
Szerbia 2025.01.31-től kezdődően export és tranzit korlátozás vonatkozik Magyarország teljes területére az alábbi termékek/állatok esetén:
- élő házi és vadonélő juhok és kecskék;
- házi és vadonélő juhok és kecskék spermája, embriója és megtermékenyített petesejtje;
- házi és vadonélő juhok és kecskék húsa;
- házi és vadonélő juhok és kecskékből származó hústermékek;
- házi és vadonélő juhok és kecskék teje;
- házi és vadonélő juhok és kecskékből származó tejtermékek;
- házi és vadonélő juhok és kecskékből származó mellék- és származtatott melléktermékek.
Szigorú intézkedéseket vezettek be itthon
A járvány mielőbbi felszámolása érdekében az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket vezetett be hazánkban, hiszen a járvány kitörésével Magyarország elvesztette a nemzetközi szervezeteknél nyilvántartott eddigi mentes státuszát. Ennek következtében a hatósági állatorvosok nem állíthatják ki az állatok vagy termékek szállításához szükséges bizonyítványt, ezért exportpiacunk jelentősen szűkül. Az Európai Unión belül a kihirdetett korlátozott területeken kívülről, a megfelelő szabályok betartásával lehet kiskérődzőkkel kereskedni. Az alábbi intézkedéseket hozták itthon:
- Valamennyi Zala vármegyében található kiskérődzőt tartó vadasparkban, állatsimogatóban, falumúzeumban 2025. február 10-ig látogatási tilalom lépett életbe.
- Február 15-ig tilos Magyarország teljes területén kiskérődzők vásárokba történő bevitele, valamint kiskérődző kiállítások rendezése.
- Zala vármegye teljes területén február 6-ig forgalmi korlátozás lépett életbe a kiskérődzők vonatkozásában.
- Az ATEV szállítási útvonalába eső településeken valamennyi (kereskedelmi és magáncélból tartott) kiskérődző állományból mintát kell venni KP betegségre irányuló szerológiai és virológiai vizsgálat céljából.
- Zala vármegyéből az ország más területeire január 15. óta elszállított kiskérődzőket az állategészségügyi hatóság felderíti és KP betegségre irányuló diagnosztikai vizsgálatnak veti alá.
- A betegség újabb behurcolásának megelőzése érdekében tilos Romániából juh- és kecskeszállítmányok magyarországi rendeltetési címre történő beszállítása.
- A vármegyei kormányhivatalok és a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága fokozott figyelmet fordít a Romániából érkező tranzit szállítmányok ellenőrzésére, az esetleges illegális állatszállítások felderítésére a rendőrség, valamint a NAV bevonásával.