Megvan, jön-e csavar az időjárásban a következő 8 napban: itt a friss előrejelzés

agrarszektor.hu2025. február 6. 15:32

A hétvégi időjárási fordulat kedvezően hatott a mezőgazdaságra. A korábban tavaszias hőmérsékletek miatt ébredező vegetáció a hideg éjszakáknak köszönhetően ismét nyugalmi állapotba került. A következő napokban is hasonló időjárás várható: fagyos éjszakák és enyhe nappalok jellemzik majd az időt. Ugyanakkor csapadék továbbra sem érkezik, pedig a talajok téli feltöltődése még nem fejeződött be, és a felső egy méteres rétegben sokfelé 30-70 mm nedvességhiány tapasztalható.

A mögöttünk álló egy hétben fokozatosan egyre hidegebbre fordult időjárásunk, csapadék azonban kevés érkezett. Csak az északkeleti országrészben esett vasárnap 1 és 10 mm közötti mennyiség jellemzően hó formájában. Az elmúlt 30 napban hazánk jelentős részén az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek csak a fele vagy annál is kevesebb hullott le, és az ország jelentős részén a december és a november is szárazabb volt a sokéves átlagnál derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai bejegyzéséből.

A kilencven napos csapadékösszeg a déli országrész kivételével 30-80 mm hiányt mutat, és hasonló mennyiségű nedvesség hiányzik a talajok felső egy méteres rétegéből is a telítettséghez képest, aminek a tavasz beállta előtt jó lenne pótlódni.  Az északkeleti országrész kivételével, ahol foltokban még hó borítja a talajt, a felszín közeli talajréteg sokat szikkadt az elmúlt bő egy hét során, és a fél méternél mélyebb réteg is csak a délnyugati országrészben telített.

A hőmérséklet fokozatosan esett vissza a múlt hét közepén még jellemző 5 és 9 fok közötti napi középhőmérsékletekhez képest. Egyre nagyobb területen hűlt éjszakánként fagypont alá a levegő, és kedd óta már országszerte -4 és -9 fok közötti minimum értékeket mérhetünk. Napközben többnyire +4 és +8 fok közé melegedett a levegő, csak a felhősebb helyeken volt ennél kissé hidegebb. 5 cm-es mélységben továbbra sem jellemző talajfagy, a talajnak csak a felső pár cm-es rétege fagy meg éjszakánként.

Az előttünk álló 8-10 napban nem változik számottevően időjárásunk. Jellemzően napos, száraz, éjszakánként fagyos, napközben enyhe időben lesz részünk. Pénteken és szombaton várható több felhő, de csapadék ekkor sem lesz, így a talajok tavasz előtti feltöltődésének esélye tovább csökken. Éjszakánként a héten jellemzően -1 és -6 fok közé hűl a levegő, majd a jövő héten már nagyobb területen lesznek -5 és -10 fok közötti fagyok. Napközben +3 és +8 fok közötti értékeket mérhetünk.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
föld, csapadék, levegő, fagy, időjárás, időjárásváltozás, agrometeorológia, mínusz, nedvesség, február, agrár időjárás,