Színt vallottak a magyar méhészek: sokan már a feladást fontolgatják?

Szedlák Levente2025. február 7. 06:03

Egyre nehezebb és szorultabb helyzetben vannak a magyar méhészek: az elmúlt években nemcsak az időjárással és a méhbetegségekkel, de az országba és az EU-ba ellenőrizetlenül beáramló mézekkel és mézkészítményekkel is meg kellett küzdeniük. A felvásárlási árak az előállítási költségek alatt vannak, már amennyiben van felvásárlás. Sokaknak masszívan veszteséges volt az elmúlt időszak, és nagyon sokan vannak, akik vagy a működésük befejezését, vagy a tevékenység csökkentését fontolgatják.

Évek óta nehéz helyzetben vannak a méhészeti ágazat szereplői Magyarországon: a tartósan alacsony felvásárlási árak és a megnövekedett előállítási költségek miatt sokaknak egyre komolyabb kihívást jelent a tevékenység fenntartása. Ráadásul rengeteg az eladatlan méz is itthon, miközben ellenőrizetlenül áramlik be az ukrán és kínai méz, illetve mézkészítmény is, nemcsak Magyarországra, de Európába is. Emellett az időjárás is jelentősen meg tudja nehezíteni a méhészek dolgát. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke a kaposvári méhésztalálkozón beszélt arról, hogy soha nem látott mélyponton van a méhészkedés jövedelemteremtő szintje, ugyanis három év alatt a duplájára nőtt az infláció itthon, miközben a méz nagybani ára megfeleződött. A leginkább borúlátó jóslatok szerint akár a méhészek kétharmada bedobhatja a törülközőt a kedvezőtlen piaci feltételek miatt.

Bercsényi János, a Bács-Kiskun megyei Bercsényi Családi Méhészet vezetője az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy az ő környékükön nem túl jó a helyzet. A tavaly nyári légköri aszály és a csapadékhiány nagyon megviselte a növényeket, és még nem lehet tudni, milyen hatással lesz ez rájuk idén. A méhek egészségével nincs probléma, az eddigi hidegebb és enyhébb idők nem viselték meg őket - mondta el a szakember, hozzátéve, hogy az időjárás később még okozhat problémákat az ágazatnak, mivel nemcsak a növények fejlődését befolyásolhatja, hanem a kórokozók áttelelésére is hatással lehet. A méheknek a mostani időszak annyiban jó, hogy ki tudnak tisztulni.

Ami a felvásárlási árakat illeti, Bercsényi János elmondta, hogy azok továbbra is alacsonyak, nem tud róla, hogy bármi változás lett volna ezekben. A szakember ugyanakkor hozzátette, hogy vannak olyan hírek, hogy kilátásba került az Egyesült Arab Emírségek közbenjárása a hazai mézkészletek felvásárlását illetően. Erről azonban még nem lehet sokat tudni, így a környékbeli méhészek leginkább csak bizakodni tudnak, hogy ebből lesz valami.

Egyelőre azonban megfojtja a magyar méhészeket az országba és az EU-ba vám nélkül beáramló méz, amiben nemcsak ukrán, de kínai tételek is vannak. Ezek ráadásul olyan alacsony árakon jönnek be, hogy biztosra lehet venni, nem valódi mézről van szó. Az ágazatban az is problémát jelent, hogy egyre többen szánják rá magukat az üvegezésre, erre viszont még nem készült fel a vásárlói közösség. Nagyobb reklám kellene a magyar méznek

- emelte ki Bercsényi János.

Az idei évi kilátásokat illetően a szakember elmondta, hogy vannak, sőt, lesznek is olyanok, akik vagy csökkenteni fogják az állományukat, vagy teljesen felhagynak majd a tevékenységgel. De van, aki épp ellenkezőleg, koncentráltan növeli az állományát. Ez lehet ugyanis a másik menekülési lehetőség: nagy volumenben termelni és olcsón eladni.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mr. Méz családi vállalkozás egyik vezetője, Nagyné Tóth Aranka kérdésünkre elmondta, hogy a méhek egészségi állapotára nem lehet panaszuk, erős családokkal vághatnak neki az idei évnek, ráadásul a hőmérséklet változásai se befolyásolták a családok egészségét. A szakember beszélt arról is, hogy felvásárlási árak tekintetében már nem ilyen fényes a helyzet: továbbra is nagyon rossz, alacsony árak vannak, ők pedig kénytelenek voltak ezen az - előállítási költség alatti - árszinten eladni, mivel már nem volt üres hordójuk, és egyszerűen nem tudták hova tenni a készleteket.

A környékbeli kollégák között vannak olyanok, akik felhagynak a tevékenységgel, csak a nagyon elhivatottak maradnak az ágazatban. De jelenleg egyszerűen nem éri meg, borzasztóan ráfizetéses a méhészkedés

- árulta el Nagyné Tóth Aranka.

May Gábor, aki az OMME Baranya megyei méhészeti szaktanácsadója, valamint Maybee tulajdonosa, az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy az idei téli időjárással még nem lett volna baj a méhek egészségi állapotát illetően, azonban több területen - a megyében és az országban is - méhelhullás van. Ez lehet atkafertőzés következménye, de a rosszabb minőségű élelem is kiválthatja - közölte a szakember. May Gábor szerint a felvásárlási árak minimálisan emelkedtek, de még mindig bőven az önköltségi ár alatt vannak, és bár van értékesítés, még mindig komoly készletek vannak a termelőknél.

Az OMME szaktanácsadója beszélt arról is, hogy azt még nem lehet tudni, milyen lesz az idei év, sok múlik azon, hogy mekkora lesz a méhcsalád-veszteség az egyes területeken. Ebben óriási eltérések lehetnek. Az elmúlt hetekben tapasztalható enyhe, tavaszias időjárás hatására helyenként már beindult a virágzás, de ez még a méhészet szempontjából nem túl jelentős növényeket - mogyoró és hóvirág - érintett, így emiatt még nem kell aggódnia az ágazat szereplőinek.

Vannak, akik a tevékenység csökkentését tervezik, illetve az idősebb generáció tagjai közül akadnak olyanok, akik betegségből, vagy egyéb okokból kifolyólag a méhészkedés abbahagyásán gondolkodnak. A környéken a legtöbben azonban inkább csak a csökkentést fontolgatják

- jelezte May Gábor.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
méhészet, méz, tél, hőmérséklet, méhész, méhészkedés, méhek-egészsége, atka, méhészek, felvásárlási árak, méhek pusztulása,