Olyan hideg jön, amilyen még nem volt idén Magyarországon: ez erős lesz

agrarszektor.hu2025. február 13. 14:01

A téliest közelítő hideg időjárást a február hozta meg ezen a télen, az elmúlt éjszakákon már -10 fok körüli éjszakai fagyok is előfordultak. Ez nyugalomban tartja a korábban már ébredezni kezdő vegetációt, illetve a kórokozókat és kártevőket is gyéríti. Sajnos csapadék alig érkezett, holnap várható valamennyi, majd újabb száraz időszak következik. A talajok téli feltöltődéséhez pedig hazánk nagyobb részén még legalább 30-80 mm csapadékra lenne szükség. Amennyiben ez tavasszal sem történik meg, az a nyáron okozhat majd súlyos gondokat.

Jobbára hideg és száraz idő jellemezte hazánk időjárását a mögöttünk álló egy hét során - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Most szerdától érkezett nyugat felől nedvesebb és enyhébb légtömeg fölénk, melyből kevés csapadék, többfelé eső, keleten hó esett. Az elmúlt 30 nap alatt hazánk jelentős részén még 5 mm csapadék sem hullott le, így egyre gyűlik a csapadékhiány. A kilencven napos csapadékösszeg a déli országrész kivételével 30-80 mm hiányt mutat, és hasonló mennyiségű nedvesség hiányzik a talajok felső egy méteres rétegéből is a telítettséghez képest, aminek a tavasz beállta előtt jó lenne pótlódni.

Az északkeleti országrész kivételével a felszín közeli talajréteg sokat veszített a nedvességéből, főleg északnyugaton vannak száraz területek. A talajban lefelé haladva országszerte van egy nedves réteg, majd főleg az Alföldön 70-80 cm környékén újabb szárazabb réteg kezdődik.

Az idei tél eddigi leghidegebb napjai vannak mögöttünk, a derült éjszakákon főleg keleten sokfelé hűlt -10 Celsius fok közelébe a hőmérséklet. A felhősebb dunántúli tájakon enyhébb volt az idő. Napközben nyugaton a felhős, keleten a napos időben többnyire +6 fok közelébe melegedett a levegő. 5 cm-es mélységben továbbra sem jellemző talajfagy, a talajnak csak a felső pár cm-es rétege fagyott meg éjszakánként. Szerdától a nyugat felől érkezett melegfront felhőzetének hatására jelentősen mérséklődött az éjszakai lehűlés.

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.

Az előttünk álló 8-10 nap a tél eddigi leghidegebb időszakát hozhatja. A mai melegfront után holnap a hidegfront is megérkezik, mellyel vegyes halmazállapotú csapadék is együtt jár. Ennek mennyisége a déli, délnyugati részeken akár a 10-15 mm-t is meghaladhatja, míg északon 5 mm alatt maradhat. Vasárnap van még némi esély pár hópehelyre, de a folytatás már száraz időt ígér. Szombattól sarkvidéki eredetű, hideg légtömeg érkezik, így éjszakánként országos fagyok, a szélvédett területeken -10 fok alatti minimumok is várhatók. Napközben a sok napsütés ellenére is csak 0 fok közelébe, kissé a fölé emelkedik majd a hőmérséklet.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
csapadék, fagy, időjárás, hideg, agrometeorológia, kártevő, hidegfront, kórokozó, napsütés, légtömeg, száraz, február,