agrarszektor.hu • 2025. február 20. 20:28
A Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai először találtak hosszúszárnyú denevért a Vértesben egy téli denevérmonitoring során. Az állatot egy földalatti pincében fedezték fel, ami új adatot jelent ennek a fokozottan védett fajnak a térségi előfordulásáról.
Első alkalommal sikerült hosszúszárnyú denevért találni kollégáinknak a Vértesben - írta közösségi oldalán a Duna-Ipoly Nemzeti Park. 2025. február 06-án tartották a vértesi téli denevérmonitoringot. Évről-évre földalatti denevér élőhelyeket - pincéket, barlangokat, volt katonai bunkereket - néznek át a területen. Ilyenkor keresik és regisztrálják, dokumentálják a talált denevérek faji megoszlását és mennyiségét. Az idei monitoringon az Igazgatóság kollégáin kívül érdeklődő és segíteni akaró önkéntesek is részt vettek.
Ezen a napon összesen 14 földalatti denevér telelőhelyet sikerült ellenőrizni. Az egyik élőhelyen, a Gánthoz tartozó Szikla-pincének hívott szálláshelyen, a 7 kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros) és 1 nagyfülű denevér (Myotis bechsteinii) mellett egy igazi faunisztikai ritkaságra is akadtak a résztvevők. Egy hasadékban megbújva, a pincében tanyázott 1 példány hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) is. Ezen denevérfajunk fokozott természetvédelmi oltalom alatt áll. A térségben eddig, csak a nyári időszakból, Fehérvárcsurgó térségéből volt adat. Téli szálláshelyen, a Vértesben most először találták meg ezen faj képviselőjét.