agrarszektor.hu • 2025. február 21. 13:29
Hiába a földgázra és az olajra kiszabott súlyos szankciók, az Európai Unió az orosz-ukrán háború kitörése óta rengeteg műtrágyát vásárolt Oroszországtól. 2024 júniusában például 574 ezer tonna orosz műtrágyát importáltak az EU-ba, ami 50 százalékkal több, mint 2021 azonos időszakában. Az ágazat szereplői és a folyamatokra rálátó szakértők ugyanakkor már régóta mondják, hogy az orosz műtrágyák behozatala veszélyes függőségi állapotot eredményezhet az uniós mezőgazdaságban - olvasható a Statista oldalán.
A Center for European Policy Analysis (CEPA) a hét elején tette közzé új jelentését, amelyet a müncheni biztonsági konferencia kezdetére időzítettek, és amely az Oroszországra gyakorolt gazdasági nyomás fokozására, valamint a háborús erőfeszítéseit támogató vállalatok elleni másodlagos szankciók bevezetésére szólított fel. A közpolitikai intézmény megállapította, hogy a korábbi amerikai kormányzat külpolitikája túlságosan óvatos volt, ami egy „kimerítő háborúhoz vezetett, amelyet egyik fél sem nyerhet meg”.
A gázra és olajra vonatkozó súlyos szankciók ellenére az Európai Unió az orosz-ukrán háború 2022 februári kirobbanása óta is vásárol Oroszországtól olyan termékeket, mint például a műtrágya. Az Eurostat adatai alapján 2023-ban mintegy 3,9 millió tonna orosz műtrágyát importáltak az unióba, 2024 első kilenc hónapjában pedig 3,7 millió tonnát. 2024 júliusában 574 ezer tonna műtrágyát importáltak az EU-ba, ami 50%-kal több, mint 2021 júliusában, a háború előtti nyáron.
Vámot emelne az EU, de ez a mezőgazdaság jövedelmezőségét fenyegetheti
Az év elején az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a műtrágyák vámtarifáját a jelenlegi 6,5%-ról három év alatt az érték arányában 100%-ra emeljék. Ha ez megvalósul, akkor ez azt jelenti, hogy az orosz műtrágyák behozatala valószínűleg 2026-ig folytatódni fog. A javasolt vámok a nitrogéntartalmú műtrágyák tonnája 315 euróra, az egyéb műtrágyáké pedig 430 euróra emelkedne tonnánként. Az intézkedés célja a hazai termelés támogatása, az ellátás diverzifikálásának lehetővé tétele és az orosz gazdaságba áramló pénzügyi áramlás elvágása. Az EU eddig a globális élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak miatt ellenállt az Oroszországból származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó szankciók bevezetésének.
Bár a javaslat védőintézkedéseket tartalmaz, az európai mezőgazdasági termelők, szakmai szervezetek és az ágazatra rálátó szakértők is figyelmeztettek a termelési költségek növekedésével járó kockázatokra, valamint arra az aggodalomra, hogy képes lesz-e az unió termelése időben kielégíteni a keresletet.
Petr Cingr, az SKW Stickstoffwerke Piesteritz, Németország legnagyobb ammóniagyártójának vezérigazgatója szerint elárszatják az országot az Oroszországból érkező műtrágyák, amelyek jelentősen olcsóbbak, mint a német műtrágyák, azon egyszerű oknál fogva, hogy az oroszok az európai gyártókhoz képest aprópénzt fizetnek a földgázért. Svein Tore Holsether, a Yara International vezérigazgatója pedig tavaly áprilisban figyelmezetett arra, hogy Európa függővé válhat az orosz műtrágyától, éppen úgy, ahogy az korábban a földgáz esetében már tapasztalható volt.