Döntött az EU: erősebb védelmet kapnak a kézműves és ipari termékek

Döntött az EU: erősebb védelmet kapnak a kézműves és ipari termékek

agrarszektor.hu
2025. december 1-jétől egy új rendszer lehetővé teszi a termelők számára, hogy kézműves és ipari termékeik neve az Európai Unió egész területén „földrajzi árujelzőként” oltalom alá kerüljön. Az emögött álló, 2023-ban közzétett uniós rendelet célja a kulturális örökség megőrzése és kialakítása a kézműves és ipari ágazatokban, valamint az olyan hagyományos termékek iránti bizalom, illetve láthatóság növelése, amelyek alapvető jellemzői az előállítási helyükhöz kötődnek - ilyen termékek például a solingeni kések, a limogesi vagy herendi porcelán, vagy épp a madeirai hímzés. Ez megnyitja az utat ezen termékek harmadik országok piacain történő oltalmának irányába is - derült ki az Európai Bizottság közleményéből.

Mint ismeretes, a kézműves termékek olyan termékek, amelyeket teljes egészében kézzel, valamint kézi vagy digitális eszközökkel, illetve mechanikus úton állítanak elő, feltéve, hogy a kézi munka a késztermék fontos alkotóeleme. Az ipari termékek olyan termékek, amelyeket szabványosított módon állítanak elő, beleértve a sorozatgyártást és a gépek használatát. Minden kézműves és ipari termékre vonatkozik a rendelet, kivéve a mezőgazdasági ágazat földrajzi árujelzőiről szóló, nemrégiben felülvizsgált rendeletben említett termékeket.

Mely kézműves és ipari termékek kerülnek oltalom alá az új szabályozás keretében?

A kézműves és ipari termékeknek az alábbi három kritériumnak kell megfelelniük ahhoz, hogy uniós szintű oltalom alá kerüljenek:

  1. a terméknek egy meghatározott helyről, régióból vagy országból kell származnia;
  2. a termék adott minősége, hírneve vagy más jellemzője alapvetően a földrajzi eredetnek tulajdonítható;
  3. és a termelés legalább egy lépésének a meghatározott földrajzi területen kell történnie.

Melyek az oltalom megszerzésének főbb lépései?

A regisztráció és a vizsgálat két szakaszban zajlik: elsőként nemzeti szinten a termelők benyújtják a földrajzi árujelző iránti pályázatukat a kijelölt nemzeti hatóságokhoz. Második lépésként uniós szinten a nemzeti fázison átjutott pláyzatokat Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) értékeli és hagyja jóvá. Az EUIPO-hoz történő közvetlen bejelentési eljárásra azon tagállamok (Dánia, Finnország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia és Svédország) bejelentői számára is lehetőség nyílik, amelyek az Európai Bizottságtól eltérést kaptak.

Hogyan készüljenek fel a termelők az oltalom alá helyezésre?

A termelői csoportoknak már korán el kell kezdeniük a termékeikre vonatkozó előírások kidolgozását. A termelői csoportok 2025. december 1-jétől kérhetik majd az oltalom alá helyezést. A nemzeti kézműves és ipari termékek meglévő földrajzi árujelzői 2026. december 2-án megszűnnek. Az érdekelt tagállamok eddig az időpontig tájékoztatják a Bizottságot és az EUIPO-t arról, hogy mely jogilag védett vagy használt neveket kívánják bejegyeztetni és oltalom alá helyezni az új rendszer keretében.

Miért van szükség a kézműves és ipari termékek oltalom alá helyezésére?

Az autentikus kézműves és ipari termékek, amelyek egy meghatározott földrajzi területről származnak, és amelyek kidolgozása hagyományos módon történik, jelentős kihívásokkal néznek szembe a hamisítványok és kevésbé értékes másolatok által generált tisztességtelen verseny miatt, ami a hagyományos kézműves szakmák hanyatlásához és a vidék elnéptelenedéséhez vezet. Az új szabályok a termékek eredetére, hírnevére és előállítási lépéseire vonatkozó alapvető feltételek meghatározásával elismerik a kulturális örökség és a hagyományos know-how megőrzésének és kialakításának fontosságát, ezzel segítve a termelőket és a fogyasztókat az ilyen hiteles termékek beazonosításában.

Az EU-ban az egységes oltalmi rendszer hiánya továbbá nemzeti szintű széttagoltsághoz vezetett a különböző tagállamokban, ami növeli a termelők költségeit és jogbizonytalanságot eredményez. A rendelet biztosítja a földrajzi árujelzők egyszerű és hatékony bejegyzését, ami lehetővé teszi a termelők számára, hogy főtevékenységükre összpontosítsanak, és kiterjesszék értékesítéseiket harmadik országokra.
Emellett a kézműves és ipari termékek egyértelmű címkézése a fogyasztói tudatosság hiányát is orvosolni fogja, lehetővé téve az európai fogyasztók számára, hogy megalapozott vásárlói döntéseket hozzanak az autentikus hagyományos termékekkel kapcsolatban. A témával kapcsolatban további információk ezen a linken találhatók.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2025. február 25. 11:28