Itt az új jelentés: meglepő dolog derült ki a gombáról Európában

Itt az új jelentés: meglepő dolog derült ki a gombáról Európában

Berla Attila
Jelentősen emelkedik a termesztett gomba mennyisége az Európai Unióban az elmúlt időszakban, mostanra ez a szám már elérte az egymillió tonnát is évente. Ebből egyre nagyobb szeletet hasít ki Magyarország is, ahol csiperkegombából ma már 28 ezer tonna terem egy évben. Ugyanakkor hiába rendkívül pozitív ez a felívelés és illesztik be egyre többen a hétköznapi étrendjükbe a különféle gombákat, nem árt figyelni, hiszen a mérgezések aránya 2024 harmadik negyedévében a tízszeresére emelkedett.

Dübörög a gombatermesztés Európában

Az Eurostat adatai alapján az Európai Unióban az elmúlt években tovább növekedett a gombatermesztés mennyisége, ami már meghaladja az 1 millió tonnát. Az ágazaton belül Lengyelország és Hollandia áll az élen, hiszen mindkét ország kétszázezer tonna feletti mutatókkal bír. A 2024-es évben Németországban látható mérséklődés, ahol ennek megfelelően a legtöbb gombát importálják az EU-n belül. Nemcsak a német adatoknál látható csökkenés, hanem a csiperkegomba nettó termelői ára is 2,85-ről 2,53 euróra esett vissza 2025 februárjában az előző év azonos hónapjához képest.

Az Európai Gombatermesztők Szövetsége 2023-ban egy gombafogyasztást ösztönző kampányt is indított, amihez kilenc ország csatlakozott. A szakértők szerint kötelező felhívni a fogyasztók figyelmét a gomba előnyeire, hiszen megfizethető, egészséges, egész évben elérhető, ráadásul termesztése fenntartható.

EZ IS ÉRDEKELHET

Gazdasági szinten az európai ágazat több mint 40 ezer munkavállalót foglalkoztat. Az előállítók azonban aggodalmaiknak adtak hangot, például a termelési költségekkel kapcsolatban. Az emelkedő minimálbérek és az energiaköltségek ugyanis jelentősen befolyásolják a működési árrést.

Mi a helyzet a magyar gombapiacon?

A szakértők szerint Magyarországon 28 ezer tonna csiperkegomba terem évente, míg a laskagombánál ez a mennyiség 2,8 ezer tonna, így egyértelműen ez a két faj számít idehaza az ágazat vezetőjének. A KSH adatai szerint Magyarország csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az elmúlt években.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ahogy arról az Agrárszektor korábbi cikkében írtunk, a termesztők számára komoly kihívást jelentenek a vírusok, baktériumok és penészgombák által okozott fertőző betegségek. Ezek a termesztésben előforduló kórokozók közvetlen vagy közvetett módon befolyásolják a termés mennyiségét, illetve minőségét. Az ellenük bevethető, engedélyezett kémiai védekezési lehetőségek köre korlátozott és évről évre szűkül, fogyasztói oldalról pedig egyre nagyobb igény mutatkozik a vegyszermentesen előállított, biológiai termesztésből származó gomba iránt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Rendkívül egészséges a gomba és könnyen beilleszthető a hétköznapi fogyasztásba, azonban érdemes figyelni, ugyanis tavaly a harmadik negyedévben a gombamérgezések aránya az átlagoshoz képest tízszeresére nőtt. A legtöbb mérgezési esetet okozó két faj a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba. A galócák közül is szinte minden faj megtalálható: a gyilkos galóca, a légyölő galóca, a párducgalóca, a citromgalóca, de más mérgező nemzetségek fajai is nagy számban fordulnak elő a hazai erdőkben.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Portfolio Agrárium 2025
A tavasz meghatározó agrárgazdasági eseménye
EZT OLVASTAD MÁR?