A tárca szerint a CIR jelentős eszköz a gazdasági válság kedvezőtlen hatásainak tompításában is, illetve egy fajta „ugródeszkaként” szolgálhat az azt követő időszakban.Az első mennyiségi értékelések szerint a rendszer reformja óta 2008-ban a krízis ellenére nem csökkentek a vállalati K+F-ráfordítások, ami egyértelműen ennek az intézkedésnek tudható be. Mivel egyes ágazatokban a ráfordítások növekedtek is, így ennek köszönhetően azzal együtt is szinten maradt a K+F-kiadások összessége, hogy a váláság által leginkább sújtott ágazatokban az ilyen jellegű kiadásokat visszafogták a vállalatok.
A CIR reformját a vállalti szektor is igényelte, amit az is bizonyít, hogy ennek megtörténte, azaz 2007. vége óta jelentősen emelkedett a lehetőséggel élő cégek száma, méghozzá 24%-kal. 2009-ben az előző évihez képest duplájára nőtt a CIR-t újonnan igénybe vevő vállalatok köre. Az idei „új belépők” további meglepetéssel szolgáltak: ők átlagosan több, mint kétszer annyit fordítanak K+F-re, mint a tavalyiak, azaz 304 ezer eurót az egy évvel korábbi 137 ezer euróval szemben.
A gazdasági válság ellenére a vállalati K+F-ráfordítás szinten maradt 2008-ban, összege elérte a 15 milliárd eurót –ez a 2008-as cégi adóbevallások 85%-ának földolgozása alapján már biztonsággal kijelenthető.
A vállalatok nagyobb része (53%) a CIR-nek köszönhetően növelte K+F-kiadásait. Annak ellenére, hogy az autóiparban és a repülőgép-gyártásban 20-20%-os volt az ilyen jellegű ráfordítások csökkenése, az ipar összességében +2%-os K+F-ráfordítás növekedést mutatott a tavalyi évben – ezt többek között a K+F-szolgáltatásokban kimutatható 11%-os bővülés tette lehetővé. A tárca egy közelmúltbéli fölmérése alapján a cégek:
- kilenctizede vélekedik úgy, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben különösen fontos a K+F tevékenység,
- 61%-a szerint a CIR-reform ösztönzőként hatott arra, hogy új kutatási projekteket indítsanak (egy korábbi fölmérésben 58%-uk nyilatkozott így)
így kijelenthető, hogy az intézkedés egyben már a válság utánra való készülésben is fontos szerepet játszik.
2007-es adatok, a CIR 68%-a az ipari szektorban használódott föl
A 2008. októberi fölmérés a CIR-relk kapcsolatosan a következő eredményt adta:
- a cégek 58%-a vélekedett úgy, hogy az új rendszer különösen ösztönzi őket a K+F ráfordítások növelésére,
- 34% szerint serkenti a közös kutatásokat más cégekkel, kutatóintézetekkel,
- 29% kész az új rendszer hatására doktorandusz(oka)t alkalmazni,
- Azon vállalatok körében, akik eddig nem éltek a lehetőséggel, várhatóan 83% a jövőben ki fogja ezt használni.
Somogyi Norbert, TéT attasé
Forrás: www.fvm.hu