Az előírások között ugyanis nagyobb ketrec, tojófészek, kényelmes ülőrúd és megfelelő fényviszonyok egyaránt szerepelnek. Ám ez csak néhány azon előírások közül, amelyeket az Európai Unió megkövetel a tojótyúk tartással kapcsolatban. Az előírás szerint a tojótyúk-tartóknak 2 éven belül le kell cserélniük régi, hagyományos ketreceiket. Ehhez azonban egymilliárd forintra lenne szüksége a baromfiágazatnak. A témában három érdekeltet kérdeztünk meg.
Czéh György lajoskomáromi termelőnél a tyúkok szabadon mozoghatnak, szalmán vannak, kapirgálhatnak, van légterük, jól érzik magukat.
- Mindez megnöveli a termelés költségét. A termelésben nem számít, mert a régi körülmények között is éppen ennyit tojt egy tyúk – mondja a gazda.
Magyarországon a gazdasági válság ellenére az év első nyolc hónapjában, a tavalyi év hasonló időszakához képest, 460 ezerrel több tyúkot telepítettek a termelők. Így a tojótyúkok száma összességében már megközelíti a 3 millió darabot. A Baromfi Terméktanács szerint semmi értelme az Unió által megkövetelt állatvédelmi szabályoknak. Sok szakember állítja, hogy bármilyen rendszerben lehet az állatot kíméletes módon tartani, és bármilyen rendszerben lehet ennek az ellenkező módján is bánni velük.
- Ha valaki ebből akar megélni, akkor egészen biztos, hogy mindent elkövet azért, hogy az állatai jól érezzék magukat, mi azt mondjuk, hogy nincs szükség az új előírásokra – magyarázza Földi Péter, a Baromfi Terméktanács titkára. - De ennek most már politikai háttere van Nyugat-Európában, mert az állatvédő mozgalmak nagyon erősek, és sok városi szavazót tudnak megmozdítani. Szerintünk ezek politikai döntések, és nem szakmaiak.
Hazánkban évente mintegy 2,5 milliárd darab tojást állítanak elő, s mintegy 200 millió importból kerül a belföldi piacra. A Pasteur Tojásfeldolgozó Kft. évente 30 millió darab tojást tud feldolgozni. Kovács József kereskedelmi igazgató elmondta: több mint száz tojástermelővel állnak kapcsolatban. Úgy látja, Magyarország még mindig nem tudja felvenni a versenyt Európa más országaival.
- A legnagyobb tojástermelők Európában Spanyolország, Lengyelország, Hollandia. Ezen termelői országok tudják igazából befolyásolni az árakat. Magyarországon 10-12 olyan nagyobb tojástermelő van, akik a maguk 100 és 200 ezres nagyságrendjükkel itthon beleszólhatnak a piaci viszonyokba. Ez a szám azonban még mindig pici ahhoz, hogy külföldön is számottevő legyen a befolyásuk. Elég Németországra, Spanyolországra gondolni, ahol milliós nagyságrendű tojótelepek is léteznek.
Az uniós szabályok csak a 350 tyúknál többet tartó gazdaságokra, farmokra, valamint a tenyészállat-telepekre vonatkoznak. A magyarországi termelőknek 2012. január elsejéig kell átállniuk.
Forrás: http://www.gazdakor.szie.hu/hirek/dragulhat_a_tojas