Új energianövényt honosítanak

Agro Napló
Újabb kategóriával bővülhet az itthon termeszthető energianövények választéka. Az energiafűz és az energiafű után itt a petemi, az energiamályva. A biomassza erőművekben is felhasználható növény honosításra vár, jelenleg egy Szajol melletti telepen zajlanak a kísérletek.

 

A Dél-Amerikában őshonos, Lengyelországban nemesített nővény energiái égetéssel és biogáz-erőműben fermentálással is felszabadíthatók. A négy méter magasra is megnövő mályvaféle élete során jelentős mennyiségű szén-dioxidot köt meg. Elégetésekor sem szabadul fel több a gázból, így a folyamat környezetkímélő. Kárpát Zoltán, a My-Tech Agro Kft. vezetője elmondta: jelenleg növekedési, ellenállósági kísérleteket végeznek szajoli telephelyükön, aminek finanszírozására és a növény magyarországi bevezetésére száztizenötmillió forintnyi eurót nyertek a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok - Norvég alap - pályázatán. Ez a pénz azonban csak a folyamathoz szükséges összeg fele. Igaz, hogy a növény már rendelkezik uniós törzskönyvvel, hazai, energetikai hasznosításához - és hogy telepítése támogatható legyen - szükséges a honosítás és szabadalom megszerzése.







"A növénnyel elsősorban saját biomassza-erőművünk energiaellátását kívánjuk biztosítani, kiegészítve a térségben termelt gabonaszalmával és más energianövényekkel." A cégvezető tájékoztatása szerint annak ellenére, hogy a területet már korábban megvásárolták szolnoki ipar parkban, az erőmű építése csúszik; az energiatermelés várhatóan 2011-ben indul. A vállalkozás tervei összhangban vannak azzal az uniós elképzeléssel, mely szerint a megújuló energiaforrások arányát a jelenlegi 3,6 százalékról 2010-re nyolc százalékra kívánják növelni. A programban kiemelt szerepet kap a világ negyedik legnagyobb energiaforrása, a biomassza, ami a napenergia megkötésének legegyszerűbb és jelenleg legolcsóbb módja.







Bár a peteminek nincsenek különleges éghajlatigényei, a kísérletek még kezdeti stádiumban vannak, az eredmény még nem megjósolható. "Fontos a talaj előkészítése, és a gondos gyomszabályozás. Amíg ugyanis a növények nem érik el a tíz centiméteres magasságot, nem szabad elkezdeni a gyomirtást." Ha a kísérletek sikeresnek bizonyulnak és a honosítás is lezajlott, a növény felkerülhet az állami támogatással telepíthető energianövények listájára az energiafű, és az energiafűz mellé.







Soproni Horváth Lajos tájékoztatása szerint Magyarországon jelenleg közel kétezer-hétszáz hektárnyi telepített energiaerdőt tartanak számon, amiből egyharmad a lágy-, és kétharmad a fás szárúak aránya.

VállalkozóiNegyed 11-13

 

Forrás: http://www.fataj.hu/2009/11/231/200911231_UjEnergianovenyHonositasAlatt.php

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?