A jelentés főbb megállapításait a NASS egyik vezető munkatársa, Lance Honig ismertette. Honig szerint a vetési szándékra a termelői árak alakulása gyakorolja a legnagyobb hatást. Ennek megfelelően a viszonylag stabil árszint miatt a fő haszonnövények összesített vetésterülete 2009-hez képest gyakorlatilag nem változik, és 127,8 millió hektár körül alakul (+0,2 %). Emlékeztetőül: az összterület 2008-ban 4,6 %-kal emelkedett, 2009-ben pedig 5,7 %-kal csökkent az áringadozások következtében.
A kukorica vetésterülete az elmúlt évhez képest 3 %-kal, 35,9 millió hektárra emelkedik, ami 1946 óta a második legnagyobb érték. Ha minden ideálisan alakul, és idén is a tavalyi évhez hasonló termésátlag (10,3 t/ha) következik be, akkor akár 360-370 millió tonnás rekordtermés is várható. Illinoisban, Kansasban, Missouriban és Ohioban egyaránt körülbelül 120 ezer hektárral növekszik a vetésterület elsősorban a búza kárára. Iowában ezzel szemben mintegy 80 ezer hektár kukorica helyett vetnek majd szójababot 2010-ben.
A szójabab vetésterülete enyhén növekszik (+ 1%), így 31,6 millió hektárral újabb rekordot dönt.
A 2006 óta csökkenő vetésterület, és az utóbbi hónapokban kedvező termelői árak következtében a gyapot vetésterülete jelentősen, 15 %-kal növekszik.
A haszonnövények között a vetésterületért folytatott „verseny” vesztese a búza. Míg 2007-ben 25,2 millió hektáron termesztettek búzát az Egyesült Államokban, 2010-ben mindössze 21,8 millió hektáron, amely 9 %-os csökkenést jelent 2009-hez képest, és 1970 óta a legkisebb terület. Ezen belül az őszi búza és durum vetésterülete egyaránt 13 %-kal lesz kevesebb a tavalyinál.
A vetési adatok – a durumbúza drasztikus csökkenését kivéve – az USDA szerint megfeleltek az elemzők várakozásainak.
Az USDA készletekre vonatkozó adatgyűjtése szerint mind a kukorica, mind a búza, március 1-jei készletei jelentősen magasabbak (+11 %, illetve +30 %, durumbúza esetén +72 %) az előző évinél. A szójabab készletei az előző évhez képest csökkentek ugyan, de összességében a készletek - a búzához és a kukoricához hasonlóan – magasak. A kukorica és a szójabab készleteire vonatkozó adatok meghaladták a szakma várakozásait, egyes szakértők szerint ez arra utalhat, hogy az USDA korábban alulbecsülte a tavalyi termés nagyságát.
A jelentés nyilvánosságra hozatalát követően a Chicagói Árutőzsdén a kukorica, a búza és a szójabab árfolyama is esett, utóbbi kettő nagyobb mértékben.
Dr. Tóth Attila
Forrás: FVM