3,2 milliárd forint energetikai és környezeti kutatásokra

Agro Napló
Nagyszabású K+F projektet indít a Széchenyi István Egyetem és a Pannon Egyetem konzorciuma

 

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség döntése értelmében az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesül a győri Széchenyi István Egyetem és a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem által alkotott konzorcium. A felsőoktatás tartalmi fejlesztését célzó pályázatok körében ez a legmagasabb támogatási összegű, kutatóegyetemi fejlesztéseket célzó alapkutatási projekt. A kutatási területek kialakításában a magyar gazdaság olyan meghatározó szereplői működtek közre, mint az Audi Hungaria Motor Kft. és a MOL Zrt.



Az egyetemek által biztosított önerővel kiegészülve a közel 3,2 milliárdos összköltségvetésű projekt (TÁMOP - 4.2.1/B) célja a kutatás-fejlesztés-innováció-oktatás fejlesztésén keresztül a felsőoktatás minőségének javítása, az intézmények vonzerejének, versenyképességének növelése. A 2010 nyarán kezdődő, két éves futamidejű együttműködés témája a járműipar, energetika és környezeti kutatások, amely a maga nemében egyedülálló az országban.



2010. június 8-án a projekt indító sajtótájékoztatóján dr. Szekeres Tamás, a Széchenyi Egyetem rektora és dr. Rédey Ákos, a Pannon Egyetem rektora, mutatták be a projektet, a kutatásban résztvevő szakembereket ismertették a konzorciumban részt vevő intézmények szerepvállalását és hangsúlyozták a közös kutatásfejlesztési program kiemelkedő jelentőségét.



A két felsőoktatási intézmény egyenrangú együttműködésén alapuló projekt fókuszában a magyar gazdaság szempontjából stratégiai fontosságú jármű- és közlekedésiparhoz, illetve az ennek fenntartható fejlődési pályáját biztosító energetikai és környezeti kérdésekhez kapcsolódó kutatási kapacitások fejlesztése, valamint kutatások végrehajtása áll. A projekt megvalósítását a tudományos és üzleti életben egyaránt nemzetközileg elismert dr. Palkovics László a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a multinacionális Knorr Bremse vállalatcsoport kutatási igazgatója irányítja.



„A kutatási tevékenység a két egyetem szellemi potenciáljának összehangolásával, a laboratóriumi infrastruktúra bővítésével, valamint a kutatási eszközök közös használatával válik az eddiginél hatékonyabbá. A projekt eredményeként olyan, a kritikus tömeget meghaladó szellemi potenciál és kutatási infrastruktúra jön létre, amely nemzetközi szinten is versenyképes kutatások végzésére képes. Az eredmények ugyanakkor a projekthez kapcsolódó vállalati innovációk által hasznosulnak majd a régiók kis-, közepes és nagyvállalatainál” – nyilatkozta dr. Palkovics László.



A Széchenyi István Egyetem több mint 80 vállalattal ápol aktív kutatási-oktatási kapcsolatot, melynek kiemelkedő példája az Audi Hungaria Motor Kft.-vel közösen fenntartott belső égésű motorok tanszéke. Mindez jelentős tapasztalati bázist jelent az intézmény számára a jármű- és közlekedés ipari kutatások területén. „Egyetemünk számára fontos célkitűzés, hogy kutatóegyetemi minőséget jelentős mértékben fejlesztve sikerrel pályázhassunk a címre a következő meghirdetés során” – mondta előadásában dr. Czinege Imre, a projekt vezetője.

A Pannon Egyetem ez év áprilisában elnyerte a „Kiváló Egyetem” címet a magas színvonalú képzést nyújtó, a tudományos életben elismert, a vegyészmérnöki tudományok és a multidiszciplináris természettudományok (energetika, környezettudományok) területén, az európai kutatási térség kutatási tevékenységéhez kapcsolódó munkájáért.



A projekt közvetlen célja az alapkutatási kapacitások és kompetenciák intenzív fejlesztése, a kutatási tématerületek a kapcsolódó iparág kulcsproblémáinak megoldására fókuszálnak, ezzel biztosítva a projekt során létrejövő eredmények későbbi hasznosulását.



Ennek sikerességéhez jelentős mértékben hozzájárul, hogy a kutatási területek kialakításában, a feladatok meghatározásában a konzorciumi tagok vállalati partnereként többek között a magyar gazdaság meghatározó szereplői, az Audi Hungaria Motor Kft. és a MOL Zrt., valamint a Continental Teves Kft. működött közre.





További információ:

Szilasi Péter Tamás

Stratégiai és Fejlesztési Igazgatóság

Széchenyi István Egyetem

Tel: 96/613-678

E-mail: szilasi@sze.hu



Vereczki Vivien

Kommunikációs Iroda

Pannon Egyetem

Tel: 88/623-835

E-mail: Vereczki.Vivien@uni-pannon.hu

 

Forrás:

Young & Partners

Strategy - Communication - Consulting

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?