2024. december 29. vasárnap Tamás, Tamara

Orosz miniszterelnöki tárgyalások

Agro Napló
2010. június közepén Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök munkatalálkozón vitatta meg az agrárium fontosabb kérdéseit Jelena Szkrinnyikkel, mezőgazdasági miniszterrel. A tavaszi munkálatok nagyrészt befejeződtek, ill. néhány körzetben hamarosan véget érnek, a déli területeken viszont hamarosan elkezdődik a betakarítási kampány. Az orosz kormány a mezőgazdaság műszaki ellátottságának javítása érdekében már 70 milliárd rubelt (1Rbl = 7,5 Ft) juttatott a gazdáknak gépvásárlási hitelek támogatása formájában.

 

A beszélgetésen elhangzott, hogy a pontosított prognózisok alapján idén 90 millió tonnás gabonaterméssel lehet számolni, ami az előző évekből áthúzódó tartalékokkal együtt 15%-al több, mit tavaly. Jelenleg 9 millió tonna gabona áll magtárakban a korábbi évek állami intervenciós felvásárlásának eredményeképpen, ami rendkívül komoly összeget, havi egymilliárd rubeles tárolási költséget emészt fel.



Ennek a terhelésnek az enyhítése érdekében a szaktárca javasolja, hogy legalább hárommillió tonna gabonát hitelkonstrukció keretében biztosítani kellene az agrárgazdaságoknak, akik ezt a mennyiséget az állattartás fejlesztésére, vagy további feldolgozásra hasznosítanák. Ehhez a tárcavezető kérte a miniszterelnököt, hogy utasítsa a Rosszelhozbankot soron kívüli intézkedések megtételére 16 milliárd rubel elkülönítésével, melyből a 2005-2008 években felhalmozott intervenciós gabonát árusítanák ki kedvezményes módon. A konstrukció révén az állam komoly tárolási terhektől szabadulna meg, és a kormányprogramban kitűzött állattenyésztési feladatok is teljesülnének.



A miniszterelnök találkozott a Roszagrolízing vezetőjével is, Valerij Nazarovval. Nazarov elmondta, hogy a szarvasmarha tenyésztés terén szemléletváltás kell, hogy bekövetkezzen, az eddigi gyakorlatot - miszerint a tenyészállomány nagyobb részét külföldről hozzák be, és csak a hízlalással foglalkoznak – gyökeresen meg kell változtatni. Míg korábban a tenyészállatok 60%-a külföldről érkezett, és csak 40 % volt a hazai termelés, az utóbbi időben ez a trend megfordulni látszik, és most már 65 % saját tenyészésű állattal lehet kalkulálni.



Ezt a folyamatot kell felgyorsítani olyan mértékig, hogy szinte a teljes tenyészállomány orosz gazdaságokból származzon, mert a külföldről történő beszállítási költségek rendkívül nagy összegeket emésztenek fel. Javasolja 20 kiemelt gazdaság támogatását, melyekben saját szelekciós munka folyna, s melyek révén lassan önellátóvá tudna válni az ország tenyészmarhából. Az idei adatok szerint március eleje óta már 5500 tenyészállat került importálásra Oroszországba, és június 22-én Novorosszijszkba befut az az amerikai szállítóhajó, mely további másfélezer kiváló minőségű állatot hoz. El kell érni, hogy az ilyen tenyészállatok ne az átlagos gazdaságokba kerüljenek hízlalásra, hanem a kiválasztott szelekciós központokban tenyésszék tovább őket.



A miniszterelnök mindkét tárgyalás kapcsán ígérte, hogy záros határidőn belül kiadja a szükséges utasításokat az illetékeseknek. 





Kenedi Ákos

 

Forrás: VM

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?