A nyertes pályázatról Szabóné Lázár Ibolya, a múzeum vezetője elmondta: a mintegy kétszáz évvel ezelőtti gazdálkodási formákat, így a növénytermesztést, állattenyésztést és a kertészetet mai körülmények között szeretnék bemutatni. Ezzel tartalmas és egyben szórakoztató programot is kínálnak a látogatóknak. A terveik szerint ugyanis a gazdaságban nemcsak nézelődhetnek majd a látogatók, hanem segíthetnek is a „háztáji” munkálatokban, például az állatok ellátásában, a kosárfonásban, a kukoricamorzsolásban. A néprajzi, történelmi jellegű kert és gazdaság létrehozásával a látogatottság növekedését is várják.
A tervek szerint a majormúzeum jelenlegi területén, 1,2 hektáron új fogadóépületet építenek kiszolgáló létesítményekkel, baromfi- és takarmányudvart alakítanak ki, de lesznek foglalkoztató épületek, nyári konyha, gépszín is. A szántóföldi növénytermesztést és a gyümölcstermesztést is bemutatják, s ehhez szőlős, veteményes- , cseresznyés és almáskertet hoznak létre, amelyben rendezvényhelyszínként is szolgáló lugast is kialakítanak.
Breznovits István, a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója elmondta: a több mint 192 millió forintos összköltségvetésű projekt megvalósítása a jövő év nyarán kezdődik és 2012-re fejeződik be. Szabóné Lázár Ibolya hozzátette: a közel 30 millió forintos önrészt reményeik szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egy elkülönített keretből biztosítja majd számukra.
Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés és a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke a keszthelyi sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a beruházás egyik célja a hagyományok ápolása, hiszen Keszthelyen az Agrár Egyetemnek köszönhetően 200 éves hagyománya van az agrároktatásnak. Az elnök szerint a fejlesztés közvetetten munkahelyeket teremt és olyan plusz programlehetőségeket is, amelyek hozzájárulnak ahhoz, miszerint ne csak a nyári hónapokban látogassanak turisták Keszthelyre, hanem az év többi hónapjában is. Éppen ezért a balatoni turisztikai vonzerő javítását szolgáló pályázati programból kapott támogatást a múzeumi fejlesztés. Ezt azért is tartották támogatásra méltó kezdeményezésnek, mert Keszthely múzeumváros is, ahol formálódóban van egy közös múzeumi koncepció. Elképzelhetőnek tartja, hogy a majormúzeummal együtt a Helikon Kastélymúzeum, a Balatoni Múzeum és a kisebb gyűjtemények is közös belépővel lennének látogathatók, ami összekapcsolná ezeket a látnivalókat.
Bubla Gábor a keszthelyi TDM Szevezetének vezetője örvendetesnek tartja, hogy az ilyen jellegű, turisztikai vonzerőt növelő beruházások megvalósulhatnak és ezáltal még több turista látogat majd Keszthelyre, a Georgikon Majormúzeumba.
Forrás: Gazdakör