Hol Lengyelország nem akarta aláírni a kétoldalú dokumentumot az akkor nem minőségi hússzállítások miatt bevezetett tilalom okán, hol az USA a szellemi termékek jogvédelme és a hús- valamint csirkeszállításainak tiltása képezték akadályát a bilaterális megegyezésnek. Ukrajna 2008-as WTO taggá válását követően a cukor-, alkohol és nagyátmérőjű csövek szállítására vonatkozó kvóták, és a nyersolaj exportvámjának megszűntetését követelte Oroszországtól, de egy sor más állam is kötötte valamihez az OF WTO taggá válásának feltételeit.
D. Medvegyev orosz elnök idén augusztusban gyorsíttatta fel a kormánnyal a csatlakozási folyamatot akár bizonyos kompromisszumok megkötésére is készen. A nemrég lezajlott csatlakozási tárgyalásokon jelenlévő J. Szkrinnyik mezőgazdasági miniszter kijelentette, a mezőgazdaság nem fogja kárát látni a WTO taggá válásnak. Az egyeztetésen Oroszország továbbra is fenntartotta korábbi álláspontját, miszerint a jelenlegi 9 milliárd USD értékű mezőgazdasági támogatási keretet 2012-ig fenntartják, majd 2017-ig lépcsőzetesen csökkentik 4,4 milliárd USD-re. Tekintettel arra, hogy a tényleges támogatás jelenleg sem haladja meg a 4,4 milliárdos összeget, J. Szkrinnyik szerint alaptalanok azok a vádak a kormánnyal szemben, amelyek a mezőgazdaság érdekeinek feláldozását vélik felfedezni a csatlakozási folyamatban.
A jelenlegi összeg teljes mértékben biztosítja a már megkezdett állami és ágazati programok további folytatását, aggodalomra semmi ok. Véleménye szerint a 2013-tól kezdődő időszakra pedig ezen az összegen felül kimunkálják annak módozatait, hogy miként lehet a megnevezett összegen felül a WTO által jóváhagyott, ún. „zöld dobozos” módon támogatni a mezőgazdaságot.
A fentieknek nem kis mértékben ellentmond A. Gorgyejev, korábbi mezőgazdasági miniszter, jelenlegi voronyezsi kormányzó nyilatkozata, mely szerint igenis megsínyli a mezőgazdaság a csatlakozás során vállalt kompromisszumok végrehajtását. Véleménye szerint nyugati tárgyalópartnerek sikerként könyvelhetik el az ország vállalásait, Oroszország jelenlegi agrárexportja a világpiacon 1,3%-ról 1%-ra fog visszaesni, míg az import 1,9%-ról 2,3%-ra fog bővülni.
Kenedi Ákos
Forrás: VM