Egy traktor faaprítóval felszerelve több mint 13 millió forintba kerül, amit Magyarországon a magánerdő-tulajdonosok többsége csak európai uniós pályázati pénzekből tudna megvásárolni, de ezek a források, bár léteznek, mégis elérhetetlenek. A témáról néhány érdekeltet kérdeztünk.
Luzsi József, a MEGOSZ elnöke:
- A pályázatok kiírása sok-sok éve csúszik. A források el vannak különítve, a pénzek megvannak, de nem tudjuk felhasználni, mert nem kerülnek kiírásra a pályázatok. Így a legszorgalmasabb gazda sem tud fejleszteni. A korlátozott lehetőségeket az erdőtulajdonosok megpróbálják kihasználni, pályáznak, de ez a pénz sem biztos, vagy csak hosszú hónapok után kapják meg.
Édl Tibor magánerdő-tulajdonos:
- Az akácerdő-telepítésünk 15 éves, a tisztításhoz igényeljük a támogatást. Azzal biztattak bennünket a felügyelőségen, hogy jár ugyan, de nem biztos, hogy lesz rá pénz. Minden fafajra más támogatási összeget határoz meg az Unió. Az akácra, a nemes nyárakra kevesebbet, a tölgyesekre sokkal nagyobb összeget biztosítanak.
A kormány változásokat ígér. Jelenleg is tart a Vidékfejlesztési Hivatal átvilágítása, az erdőtörvény átalakítását tervezik a Mezőgazdasági Bizottságnál, valamint a pályáztatási rendszert is egyszerűsítik. Emellett az Európai Unióban is hatékonyabban képviselhetik a magyar érdekeket.
Jakab István az Országgyűlés alelnöke:
- Magyarország az Európai Unió soros elnöke lesz január elsejétől. Az a meggyőződésem, hogy egy okos, átgondolt stratégiával és azzal a lehetőséggel élve, hogy elnökök vagyunk, lehet majd ügyesen lobbizni. Erre van lehetőség, és megvan hozzá a tudás, tapasztalat és minden egyéb körülmény.
Magyarország kétmillió hektár erdővel rendelkezik, ennek mintegy fele magánkézben van. A ’90-es évek végén még eredményes volt az ágazat, ám támogatás nélkül az elmúlt 10 évben fokozatosan leépült. Ezt leginkább az mutatja, hogy negyedére csökkent a telepített erdőterületek nagysága.
Szabó Vencel erdész, magánerdő-tulajdonos:
-A hagyományos erdőgazdálkodás bevétele – gondolok itt a fakitermelésekből származó bevételekre – főleg a fiatal erdőknél nem fedezik a költségeket, tehát támogatás nélkül rizikós nekiállni ezeknek a munkáknak. Ha nem éri meg, akkor nem fogja senki csinálni. Amint a Vidékfejlesztési Hivatal elérhetővé teszi a pályázati forrásokat, akkor ez megnövelheti a vállalkozói kedvet az erdőgazdálkodásban, ami megközelítőleg 15 ezer új munkahelyet jelent Magyarországon.
Forrás: Gazdakör