A vidékfejlesztési tárca törvényben garantálja a védelmet a gazdáknak vis maior helyzetben

Agro Napló
Támogatja az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény módosítását a Vidékfejlesztési Minisztérium annak érdekében, hogy a termelők vis maior esetén ne legyenek kötelesek a terményértékesítési szerződések maradéktalan betartására.

 

A felvásárlók és termelők között kialakult kiéleződött helyzet kezelése érdekében a vidékfejlesztési tárca már több ízben, 2010. augusztus 3-án, illetve 2010. szeptember 7-én a honlapján közzétett tájékoztatóban rögzítette az időjárási viszontagságok miatt kialakult helyzettel kapcsolatos álláspontját.



E szerint a vis maior igazolással rendelkező gazdákat, gazdálkodókat, valamint az igazolásokban megjelölt területeket nemcsak a támogatások igénybevételével összefüggő, hanem más – ide értve a polgári jogviszonyokat is – eljárásokban is vis maior esemény által sújtott gazdának, gazdálkodónak, valamint területnek kell tekinteni.



A tárca álláspontja szerint a vis maiornak minősülő káresemények súlya és jelentősége olyan mértékű, amely az érintett termelőknél a termés megsemmisülése esetén megalapozhatja a teljesítés lehetetlenné válására vonatkozó rendelkezések alkalmazását. A polgári jogi szerződések teljesítésénél tehát figyelemmel kell lenni a hazánkat sújtó rendkívüli időjárási körülményekre.



Tekintettel arra, hogy a vis maior esetek kezeléséről szóló közlemények csupán segítették a szerződésteljesítési problémák miatt kialakult feszültség enyhítését, de a gazdálkodók szerződéskötésnél tapasztalható kiszolgáltatottságát nem szüntette meg, ezért a VM támogatta a 2003. évi XVI. törvény módosítását. Eszerint semmis az olyan szerződéses kikötés, amely szerint a maga termelte mezőgazdasági termény szolgáltatására elháríthatatlan külső ok (vis maior) miatt egészben vagy részben nem képes termelő köteles a hiányzó termést teljesítés céljára mástól beszerezni, vagy helyette más szolgáltatást nyújtani.



A jogszabály-módosítás természetesen nem mentesíti az érintett termelőket attól, hogy akadályközlési kötelezettségüknek megfelelő módon eleget tegyenek, továbbá, hogy szerződéses partnereikkel a teljesíthetőséggel összefüggésben az elvárt módon együttműködjenek.

 

Forrás: VM Sajtóiroda

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?