SIMA Innovációs Díjak
ARANYÉREMMEL DÍJAZOTTAK
Case IH - Járműközi Kommunikáció (V2V)
A Case IH bemutatta a V2V járműközi kommunikációs technológiáját, amellyel két munkát végző gép tevékenységét hangolják össze a betakarítási műveletek hatékonyságának növelése érdekében úgy, hogy az úgynevezett „főnök és segéd” megközelítést alkalmazzák. A betakarítás során a kombájn játssza a központi vezető szerepet, a traktorok/átrakó kocsik pedig a kiszolgáló gépek feladatát töltik be. A rendszer gerincét egy vezeték nélküli kapcsolat képezi, amelyen keresztül a gépek közötti adatátvitel zajlik. A kombájn irányít és diktálja a menetsebességet, a követési pozíciót és a haladási irányt a traktornak, amikor az belép az úgynevezett „aktív zónába”. Így a kombájn vezetője könnyedén figyelemmel kísérheti az ürítési folyamatot és az átrakó kocsi helyzetét.
A rendszer legfontosabb előnye az, hogy biztonságos és megismételhető ürítés végezhető menet közben a betakarítás során, mivel a kombájnhoz mindig az egyedi azonosítóval ellátott traktor/átrakó kocsi szerelvények érkeznek.
Összességében ez a rendszer a szállítójármű flotta munkájának tökéletes automatizálását teszi lehetővé az ürítések során, így maximalizálja a betakarítási kapacitást, ami a termelékenység közvetlen növekedését eredményezi. Az új Case IH járműközi kommunikációs technológia a SIMA kiállításon ünnepelte a világpremierjét.
További információ
Irrifrance – Elektromos öntözőfej körforgó berendezésekhez
A körforgó öntözőberendezés különleges forgási tulajdonsággal rendelkezik, amelyet egy kisméretű elektromos motor szabályoz. Az innováció alapja a víz ereje által létrehozott forgási funkció, amely jelentős nyomásesést hoz létre az egyes szórófejhez szükséges vízmennyiség leválasztásánál úgy, hogy meghagyja az eredeti víznyomást a többi szórófej számára. A cél az optimális vízeloszlás biztosítása a szórókeret végén is, a pillanatnyi adagmennyiség csökkentése, illetve a vízellátás intenzitásának szabályozása által csökkentve a vízsugár talajromboló hatását, és az elfolyó víz általi eliszaposodást. A víznyomás csökkentésével víz- és energia megtakarítás (fajlagos költségcsökkentés), hatékonyabb öntözés és öntözéses tápanyagpótlás, valamint sokkal hatékonyabb növénykímélés érhető el. Ugyanakkor a környezeti veszélyek csökkennek (a folyóba vagy víztározóba jutó vízfelesleg) és a szórókeret vége is kevésbé rakódik fel.
John Deere – ISOBUS rendszer automatizált bálázó (felszedő) műveletekhez
Az ISOBUS kommunikációs protokollt használó első alkalmazások óriási technológiai ugrást jelentenek a gépek irányításában és a műveletek elvégzésében, különösen a betakarítás esetében. Az ISOBUS Baler Automation rendszer lehetővé teszi az oda-vissza történő adatcserét a traktorok és körbálázók között. A kamranyomás automatikusan képes követni különböző ismétlődő cselekvéseket a kívánt időpontban, mint például a traktor megállásakor, bálakötözéskor és -kirakásnál. Együttesen használva a Fast Release rendszerrel, jelentősen csökken a bálakibocsátás ideje és növekszik a bálatömörség. A két rendszer teljes összhangban dolgozik, így növelve a termelékenységet, csökkentve az energia- és üzemanyag-fogyasztást, illetve javítja a felhasználó üzemeltetési komfortját. Társulva a Grimme és Pöttinger cégekkel, két típusát fejlesztették ki az erőgép-eszköz vezérlő rendszernek. A Grimme traktorok Pöttinger eszközökkel működnek, amelyek ISOBUS kapcsolaton keresztül kapnak információt. A Grimme Root Runnert a cékla betakarítógép és a burgonyaültető felhasználására tervezeték. A traktor szenzorok által közvetített információk alapján kormányzott, amelyek érzékelik a sorokat és bakhátakat.
A Pöttinger saját rendfelszedő kocsijához kifejlesztett Swath Scout rendszere egy szkenner segítségével küld a traktornak információt, ami így automatikusan kormányzott.
EZÜSTÉREMMEL DÍJAZOTTAK
Agrotronix – Kezelőrendszer trágyakijuttatási műveletekhez
Az EPANDIX rendszer együttesen vezérli a gépet, ugyanakkor a lehető legpontosabb nyomkövetést is biztosítja. Kapcsolatként szolgál a gép, és a műveletet irányító számítógép között. A rendszer célja, hogy javítsa a kijuttatási művelet minőségét és annak egyenletességét. Szabályozza a kaparóláncos trágyaszóró gépek sebességarányos teljesítményét, kombinálva azt a kihordó szerkezet zárt-láncú vezérlésével – és figyelembe veszi a trágyaszóró gép ajtómagasságát (szabadalmaztatott eljárás), biztosítva ezáltal az anyagtovábbítást az ajtóhoz úgy, hogy a szóró berendezés terhelése egyenletes legyen (CEMAGREF szabadalom). Az integrált mérőrendszer lehetővé teszi a kiszórandó anyag pontos mennyiségét, valamint megbecsüli az anyag sűrűségét, amint az betöltésre került (szabadalmazott eljárás). A projekt célja az volt, hogy a GPS helymeghatározó megoldásokat egyszerűen kiegészítse, meghatározva a töltési pontot és az általános szórási zónát. Ez a megoldás egyszerű és praktikus a felhasználó számára, mivel meghatározza a termék újratöltési helyét, valamint a szórás területet.
Case IH - Fokozatmentesen változtatható TLT hajtáslánc traktorokon
A Case IH egy másik forradalmian új technológiát is bemutatott: a világ első fokozatmentes traktor TLT hajtásláncát. Ez az innovatív rendszer lehetővé teszi a TLT fordulatszám fokozatmentes szabályozását a motorfordulatszámtól függetlenül, ami jelentős előrelépés az eddig megszokott standard rögzített TLT fordulatszámokhoz képest. A szántóföldi alkalmazásban ez azt jelenti, hogy a TLT fordulatszám, (és így a függesztett, vagy vontatott munkagép meghajtása) fokozatmentesen szabályozható az aktuális üzemeltetési körülményekhez való alkalmazkodás érdekében. A rendszer segítségével a TLT fordulatszáma alacsony motorfordulatszám esetén is szabályozható, ami jelentős üzemanyag megtakarítást tesz lehetővé. Az új rendszer a kialakításából eredően biztosítja a munkagép megbízható meghajtását bármilyen üzemeltetési körülmények esetén, mint pl. a terhelés alatti beindítás vagy a vészleállítás. A fokozatmentesen szabályozható TLT hajtásláncnak köszönhetően ezután a traktorok minden rendszere még jobban illeszthető egymáshoz.
Traktorok hatékony működtetése - Ez a technológia a „Hatékony Erő” rendszer részét képezi, amely többféle technológia előnyeit kombinálja – különösen a traktor erőátvitel és vezérlő rendszert – a termelékenység és a komfort növelése érdekében, amelynek eredményeképpen jelentősen javul a költséghatékonyság. Az elmúlt ősszel a Case IH már bevezette a piacra a legújabb generációs motorokat, amelyek újszerű kipufogógáz tisztító rendszerrel és könnyen kezelhető vezérlő rendszerrel vannak ellátva, és ez kiterjed mindegyik traktor kategóriára.
Claas France – Rugózott járószerkezet
A betakarítógépekhez tartozó rugózott gumihevederes járószerkezet kifejlesztése kifejezetten a Claas nevéhez fűződik. A meghajtás aktív kompenzáló rendszerének köszönhetően a gépek 40 km/h sebességig képesek közúton haladni (Franciaországban csak 25 km/ha megengedett). Mivel a teljes szélesség kisebb, mint 3,5 m, ezért gépcsoport szempontjából az „A” csoportba tartozik (vagyis kísérő jármű nem szükséges). A gép teherbíró-képesség fejlesztésének köszönhetően csökkenthető a talajtömörödöttség, ami egyszerűsíti az üzemeltetési feltételeket. Összességében magasabb komfortot biztosít vonuláskor és földeken. A felhasználók kiemelték a vágóasztalok magas szintű stabilitását, a talajkövetési képességet és vágási magasság állítás kedvező megoldását.
Franquet – Elektronikus rendszer a talajművelő gép gördülő- és szabályozó elemeihez
A magágykészítő gép szerszámainak beállítása – a boronafogak mélysége, a talajsimító lemez és cső, kis átmérőjű Crosskill henger hátsó támasztója – egy, a vezetőfülkében elhelyezett elektronikus doboz, valamint egy automatikus rendszer által vezéreltek, amelyek biztosítják az eszköz talajjal való párhuzamos helyzetét. A szögérzékelők összehasonlítják a beállított mellső és hátsó szintező elemeket. A számítógép beolvassa az adatokat, és korrigálja az eszköz szögállását a menetes harmadik ponttal. Ez módosítja a kis átmérőjű Crosskill henger azon változó támasztó hatását, amely fel akarja emelni az eszköz hátsó részét. A beállítások a vezetőülésből módosíthatók a talaj heterogenitásának függvényében. Az állandó mélységben végzett munka biztosítja a legjobb feltételeket vetéshez és a keléshez.
Kverneland – Osztott képernyős ISOBUS virtuális kezelőterminál
Az IsoMatch Tellus ISOBUS kezelőterminált úgy tervezték, hogy megfeleljen a gazdálkodók minden igényének, különös tekintettel a könnyű kezelhetőségnek és a multi-funkcionalitásnak. Ez az első színes, osztott érintőképernyős kezelőterminál, amely teljesíti azt a speciális ergonómiai feltételt, miszerint a gépkezelő egyidejűleg két ISOBUS munkagépet tud üzemeltetni (például egyet a traktor elején, és egyet a hátulján).
Internet hozzáférést is kínál Bluetooth kapcsolaton keresztül, és kamerával figyelhető a munkagép üzem közben. A GPS adatok és a differenciált műtrágya kijuttatási térkép információk is megtekinthetők, illetve a táblákon elvégzett feladatok munkaadatai is kinyerhetők.
New Holland – Bálacímkéző rendszer a nagy tömörséggel dolgozó New Holland bálázókhoz
A bálaképzés közben az új fejlesztésű rendszer minden egyes bálát egyedi azonosítóval lát el. A címkét a bálazsineg egyik csomójára rögzítik, az összes szükséges információt ráírják egy rádió frekvenciás transzmitter segítségével. Ezek a jellemzők (bála tömege, nedvesség tartalma, bálázás helye, stb.) a bálázás során egy adattároló processzoron tárolódnak, majd a bálacímkére elektronikus úton kerülnek. Szükség szerint az adott bálára jellemző adatok egy infravörös scanner segítségével gyorsan és egyszerűen leolvashatók a bála egyedi azonosító címkéjéről.
Sulky - Burel– ECONOV rendszer az optimális granulált műtrágya felhasználásért
A legújabb SULKY-fejlesztés az X12-44 sorozatú gépekre adaptáltan készül. A szórás optimalizálásával – különösen a táblavégi fordulókon, szegélyterületeken, sarkokban illetve szabálytalan táblákon – további műtrágya megtakarítást tesz lehetővé. A be nem szórt, illetve a többszörösen befedett területek csökkentése érdekében a rendszer GPS irányítást használ. Az X12-44 gépeken a változtatható szórásszélesség érdekében hozzákapcsolható a legtöbb permetezőgéphez használt szórókeret szakaszoló berendezéshez. Akár hat különböző, egymástól független szórásszélességet képes a rendszer irányítani a szórókeret szakaszoláshoz hasonlóan. A SULKY technikai újítása a korábbi, szintén SULKY fejlesztésű mozgó-kiömlő garatnak köszönhetően valósult meg. A műtrágya mennyisége az aktuális szórásszélességnek megfelelően automatikusan változik annak érdekében, hogy a területen a szórásmennyiség egyenletes maradjon. Az ECONOV-val a műtrágyaszóró képes lesz automatikusan alkalmazkodni a területi adottságokhoz: szabálytalan táblák, elkeskenyedő táblasarkok, táblavégi forduló területek. Ennek megfelelően nagyban csökkenti a műtrágyázás összes környezeti hatását amellett, hogy számtalan előnyt is kínál agronómiai, ökonómiai és a felhasználói oldalról egyaránt.