A kármentesítési program keretében eddig 230 hektárnyi területről távolították el a vörösiszapot, és még körülbelül 70 hektárt kell hasonló módszerrel megtisztítani. A munkákkal várhatóan május végére elkészülnek – tette hozzá a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja.
Közben már a harmadik kísérleti energiaültetvényt mutatta be Gyuricza Csaba, a gödöllői Szent István Egyetem docense Devecser határában. A vörösiszap-katasztrófa által érintett mezőgazdasági területen energetikai célra alkalmas fűz- nyárfa és energianád fajtákat telepítenek intézmények, cégek és fajtatulajdonosok támogatásából. A program egyik célja, hogy megmutassa a gazdáknak: milyen növényeket termeszthetnek az adott területen.
Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja a kísérleti energiaültetvény bemutatásán arról beszélt, hogy az ajkai kistérségben olyan technológia kidolgozását szeretnék meghonosítani, amely lehetővé teszi az energiafelhasználást helyben. Hozzátette: ehhez jogi szabályozórendszert kell kialakítani. Az elképzelések szerint az "átállás" idejére a gazdáknak többlettámogatást biztosítanának.
A miniszteri megbízott beszélt arról is, hogy feloldják a vörösiszap-katasztrófa miatt tavaly októberben elrendelt legeltetési tilalmat Győr-Moson-Sopron megyében is. Itt a Marcal folyó árterületén azóta halászati és legeltetési tilalom volt érvényben.
(kormany.hu, MTI)
Forrás: kormany.hu