A kormány gazdaságfejlesztési politikájában kiemelt helyen szerepel a vállalkozások támogatása, a munkahelyteremtés - hangsúlyozta Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az IPOSZ programalkotó, tisztújító közgyűlésén. Hozzátette, a munkahelyeket döntően a kis- és középvállalkozások teremtik, ezért nekik ad lehetőséget a kormány gazdaságpolitikájában.
V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a vidékfejlesztésben az iparosoknak is helyük van, arra biztatta a szövetség tagjait, vegyenek részt a vidékfejlesztési stratégia társadalmi vitájában, tegyenek javaslatokat.
Adminisztráció-csökkentéstől az uniós pályázatokig
Szatmáry kiemelte: a kormány már eddig is több intézkedést tett a vállalkozások helyzetének javítására, példaként említette, a kkv-törvényben megtiltották az állami szereplők érdekeltségét a bírságolásban, továbbá 500 milliárd forintos adminisztrációs csökkentő csomagot hirdettek meg, első körben 100 milliárd, második lépésben 400 milliárd forintos adminisztrációs terhet csökkentő intézkedéseket léptetnek életbe.
Szatmáry Kristóf kiemelte, hogy a vállalkozókat helyezték előtérbe az európai uniós fejlesztési források átstrukturálásakor is, illetve a pályázati rendszer egyszerűbbé tételekor.
V. Németh Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy a vidékfejlesztési programban megjelentek az élelmiszer-feldolgozást, illetve a turizmust támogató pályázatok, amelyeken a vidéki iparosok is indulhatnak.
Vállalkozói vélemények
Hozzászólásaikban a vállalkozók szóvá tették, hogy szerintük továbbra is nehezen jutnak hozzá a fejlesztési forrásokhoz a családi- és mikro vállalkozások. Kifogásolták azt is, hogy az ellenőrzésekkor a hatóságok továbbra is a legálisan, szabályosan működő vállalkozásokat ellenőrzik, és nem foglalkoznak az illegálisan tevékenykedő cégekkel. Továbbra is élő problémának nevezték a körbetartozást, és olyan vállalkozások tudnak új céget alapítani és ennek égisze alatt tevékenykedni, amelyek nem tartják be a jogszabályokat, tartozásokat hagynak maguk után.
Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke elmondta, hogy az elmúlt négy évben a kisiparosok, főleg az építőiparban dolgozók helyzete lehangoló volt, visszaesett a kereslet, növekedtek a rezsiköltségek.
Szűcs György elmondta, hogy szakképzési koordinátorok alkalmaznak a megyékben, indulnak a jogpont hálózat további működtetésére kiírt uniós pályázaton az észak-alföldi régióban összegyűjtött tapasztalataikra építve. Javasolják továbbá, hogy az iparosokat, mestereket támogassa az állam az ipari tanulók képzéséhez szükséges eszközök beszerzésében. Szeretnék elérni azt is, hogy a duális képzés során a frissen végzett ipari tanulók számára induljon egy éves gyakornoki program, mert ez is hozzájárulna a munkahelyek megőrzéséhez.
(Hirado.hu, MTI)
Forrás: kormany.hu