A nem termelő mezőgazdasági beruházások (például mezővédő fásítás, sövénytelepítés, természetvédelmi és környezetvédelmi célú gyeptelepítés) feladata a vidéki környezet megőrzése, a növény- és állatvilág fajgazdagságának növelése, a környezeti állapot javítása.
Az uniós szabályok értelmében egy beruházási művelet csak akkor tarthatja meg a kapott támogatást, ha a művelet az irányító hatóság támogatási határozatát követő 5 éven belül nem módosul lényegesen. Az eddig hatályos hazai rendelet eszközbeszerzés esetén csak 3 évet írt elő a fenntartási időre, ez most az Európai Unió szabályozásával összhangban 5 évre változott.
Az előírás szerint sövény vagy mezővédő fasor telepítésekor a gazdálkodó köteles volt 250 méterenként egy átjárót biztosítani, tekintet nélkül arra, hogy kerítés mellett történt-e a telepítés. A kerítés folytonossága miatt azonban az átjárás egyébként sem lehetséges, ezért nem indokolt a sövény vagy a fasor megszakítása.
Sövénytelepítés, füves mezsgye és rovarteleltető bakhát létesítésekor a rendelet előírta, hogy a sövény, a mezsgye vagy a bakhát kiterjedése nem érheti el a földterület 5, illetve 10%-át. Kis területméretnél viszont a kerület és a terület aránya miatt szabályos telepítés esetén is előfordulhat a lefedettségi küszöbérték túllépése. Az előírásokat a gazdálkodóknak kedvezően változtatta a tárca: 5 hektár alatt sövény vagy bakhát telepítésekor 8%, füves mezsgye esetén 15% lehet a kiterjedés.
A beruházások ellenőrzésének, a korábban elvégzett munkák nyomon követésének megkönnyítésére új előírás, hogy minden gazdálkodó köteles telepítési naplót (az Agrár-környezetgazdálkodásról szóló 61/2009. (IV. 14.) FVM rendelet 21. mellékletében lévő gazdálkodási napló megfelelő lapjait) vezetni, amelyet be kell mutatnia az ellenőrző hatóságnak.
(Videékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu