Az államtitkár hangsúlyozta: az európai uniós forrásokat nem lehetne kiváltani nemzeti támogatásokkal. A magyar mezőgazdaságnak szüksége van a közösségi forrásokra, melyek még az idén is emelkednek: 2012-ben a tavalyi 198 euróval szemben 214 euró, mintegy 62 ezer forint lesz a területalapú támogatás hektáronként.
2014-től a Közös Agrárpolitika kiadásait a 2013-as nominálértéken befagyasztják. Az Európai Bizottság javaslata szerint Magyarország helyzete a tagállamok közötti újraelosztással a közvetlen támogatásokban nagyjából változatlan marad.
Magyarország egyetért az Európai Bizottság javaslatával; a környezetvédelmi szempontokat megjelenítő támogatási elemek bevezetésével, de - több tagországhoz hasonlóan - a rendszer egyszerűsítését szeretné elérni. A KAP reformjáról az EU-tagországok legkésőbb jövőre szeretnének megállapodni.
Czerván György a sertéságazat helyzetét javító intézkedésekkel kapcsolatban elmondta: A VM prioritásként kezeli a sertéságazatot érintő források biztosítását, melyről a tárca folyamatosan egyeztet a Nemzetgazdasági Minisztériummal annak érdekében, hogy minél több támogatást nyújthasson a sertéstartóknak.
Fontos, hogy az állam eszközei önmagukban nem elegendőek az ágazat problémáinak megoldásához – hiszen közvetlen állami eszköz nincs a piacgazdaságban a takarmányárak vagy a felvásárlási árak befolyásolására -, ugyanakkor a javasolt szerteágazó intézkedések a problémák rövid-, közép- és hosszú távú orvoslásához, az ágazat talpon maradásához és fejlesztéséhez elengedhetetlenek.
A kormány a 6 milliós sertéslétszám eléréséhez a feketegazdaság visszaszorítását, a termelést, az integrációt, a bérhizlalást, a kutatás-fejlesztést, a szaktanácsadást és a forgóeszköz-finanszírozást összhangba hozva kívánja elérni a kitűzött célt – erősítette meg az államtitkár.
(VM Sajtóiroda)
Forrás: kormany.hu