Közel 60 éve publikál az AKI a gazdálkodóknak jelentős segítséget nyújtó tanulmányokat, ismeretterjesztő anyagokat az agrárgazdaság területéről.
Hazánk legjelentősebb agrárökonómiai szellemi bázisa kettős szerepet tölt be. Tevékenységével egyrészt hozzájárul a gyakorlati kormányzati munka és az agrárpolitika tudományos megalapozásához, ugyanakkor kutatóintézetként tudatosan arra törekszik, hogy eredményeit az agrárgazdaság szereplőinek hozzáférhetővé tegye.
Az AKI kiadványai elemzik a magyar mezőgazdaságot is befolyásolót piaci tényezők változásait. A magyar termelők az Intézet jelentéseiből ismerhetik meg például, hogy a világpiacon mennyit változott az élőállatok száma, a vágóállatok termelői ára hónapról hónapra. Az Élőállat és Hús jelentésen kívül az Intézet a Zöldség, Gyümölcs és Bor, a Baromfi, a Gabona és Ipari Növények valamint a Tej és Tejtermékek piacáról is készít összeállításokat.
A jelentések kimutatják az egyes időszakok trendfordulóit, így a termelők értesülhetnek a világban jellemző agrárpiaci tendenciákról, amelyek a globális kereskedelem változásával járnak.
Az Agrárgazdasági Figyelő átfogó helyzetképet ad a hazánkban lezajló főbb agárgazdasági folyamatokról és statisztikai eredményekről, míg a Pénzügyi hírlevél az agrár- és vidékfejlesztési támogatások összetételéről, az összegek felhasználásának aktuális állásáról.
A rendszeresen megjelenő és a gazdálkodók körében népszerű, évente frissülő kiadványok, mint például: A Tesztüzemi Információs Rendszer eredményei, A fontosabb termékpályák piaci folyamatai, A főbb mezőgazdasági ágazatok költség- és jövedelemhelyzete, A fontosabb élelmiszeripari termékek költség- és jövedelemadatai, valamint az Agrárgazdasági Statisztikai Zsebkönyv az Agrárgazdasági Információk sorozatban találhatóak.
A Kutatóintézet megkülönböztetett figyelmet fordít az agrárgazdaság megváltozott helyzetére az Európai Unióban, a nemzeti érdekek érvényesítési lehetőségeire a Közös Agrárpolitikában, a termékpálya szabályozásra, illetve a várható következmények feltárására, a piaci lehetőségek előrejelzésére, a vidékfejlesztési programok megalapozására, valamint a vidék foglalkoztatási és jövedelmi viszonyaira.
Az AKI honlapja letisztult, egységes szerkezetben közvetíti az Intézet kutatási tevékenységének eredményeit, valamint a működtetett ágazati és európai uniós információs rendszereinek (Piaci Árinformációs Rendszer, Tesztüzemi Információs Rendszer, Agrárstatisztikai Információs Rendszer és kapcsolódó Mezőgazdasági Számlák Rendszere prognózisai) legfontosabb eredményeit, az ezekre épülő folyamatos elemzéseket, jelentéseket, hírleveleket, kiadványokat és tudományos publikációkat, melyek az agrárágazatnak és a kormánynak egyaránt fontos segítséget nyújtanak.
Az AKI kiadványai itt elérhetők.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu