Fazekas Sándor az uniós tagállamok agrárminisztereinek ciprusi találkozóján beszélt az aszály sújtotta térség országainak képviselőivel, és a magyar előterjesztéshez várhatóan csatlakozik Románia, Csehország, Görögország, Málta, Portugália, Olaszország és Spanyolország is.
A felvetés lényege, hogy az Európai Bizottság valamennyi lehetőséget tekintsen át arra vonatkozóan, hogy miként segíthetnének a gazdáknak. Példaként említette a miniszter, hogy az EU nyújthatna gyorssegélyt az uniós alapokból, például az EU Szolidaritási Alapjából, továbbá megfontolhatnák a környezetvédelmi előírások ideiglenes felfüggesztését is.
Mint mondta, a ciprusi soros EU-elnökség az ülésen az éghajlatváltozás és a vízgazdálkodás kérdését állította középpontba, valamint a fenntartható mezőgazdaságot.
A miniszter az ülésen ismertette Magyarország álláspontját arról, hogy fontosnak tartja a fenntartható vízgazdálkodást, a hatékony és takarékos öntözőrendszerek elterjesztését, a vízmegtartást segítő talajművelési módszereket, a szárazságtűrő növények mind szélesebb körű beillesztését a termelési szerkezetbe, a talajvédelem alaposabb figyelembe vételét, az uniós és a nemzeti talajvédelmi stratégiák összehangolását, továbbá azt, hogy a termőföldet alapvetően az eredeti célra, élelmiszer- és takarmánytermelésére kell felhasználni.
A megújuló, biomassza alapú energia előállítását elsősorban a helyi mezőgazdasági melléktermékek és a kommunális hulladékok felhasználásával kell megoldani, az energianövényeket a mezőgazdasági művelésre kevésbé alkalmas területeken kell termeszteni - hangsúlyozta. Fazekas Sándor kitért arra is, hogy az éghajlatváltozás miatt támogatni kell azokat a kutatásokat, amelyeknek célja az ellenálló, de nem génmódosított növényfajták megkeresése, nemesítése és elterjesztése.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu