Segíti a tejágazat szereplőit a szakmaközi szervezetekről szóló törvény

Agro Napló
Nagy kihívást jelent a tejágazat szereplőinek a jövedelmek stabilizálása, ebben segítségükre lehet a szeptember elsejétől hatályba lépett szakmaközi szervezetekről szóló törvény is – mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerdai gárdonyi konferenciáján.

 

A Tejágazati tendenciák és kilátások címmel összehívott konferencián Feldman Zsolt a jövedelmek ingadozásának kiküszöböléséhez elengedhetetlennek nevezte a szervezettséget. Ennek eléréséhez a szakmaközi szervezetekről szóló új jogszabály is segítséget jelent - tette hozzá.



"Ez a törvény javítja a termelők alkupozícióit, de célja még a termékfejlesztések és a forgalmazás elősegítése, a piac átláthatóságának javítása, valamint az is, hogy jobb legyen az információáramlás" – mutatott rá a helyettes államtitkár.



Kifejtette: a tejágazat közép- és hosszú távú szabályozását megalapozni hivatott, úgynevezett "Tejcsomag" elősegíti majd az élelmiszerláncok kialakulását és ezáltal kiegyensúlyozottabb jövedelem-eloszlást tesz lehetővé. A csomag eleme még a szerződéses kapcsolatok szabályozása, az eredet-megjelölés vagy például a földrajzi árujelzés. A rendezvény másik kiemelt témája a tejkvóta rendszer 2015-ös kivezetése volt. A változásra időben fel kell készülni, és akkor a magyar ágazati szereplők nyertesei lehetnek a változásnak.



Szabó Márton agrárközgazdász előadásában rámutatott: a kvóta bevezetésének célja a tejtermelés visszaszorítása volt. Számos negatív hatása közül az egyik volt a hatékonyan termelő országok növekedésének akadályozása. Úgy vélte, lesznek olyan államok (Németország, Dánia, Hollandia), amelyek a kvóta megszűnése után növelni fogják termelésüket és a felesleg egy részének értékesítése fenyegetést jelent a magyar tejpiac számára.



Hozzátette, azon országok, ahol fejlett a feldolgozás és a marketing, fenntarthatják termelési volumenüket.



Istvánfalvi Miklós, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy nem elég csak a 2015-ös váltásra összpontosítani. A legfontosabb cél a piaci pozíciók megerősítése úgy, hogy az import és az illegális termékforgalom jelentősen visszaszoruljon. Ehhez elengedhetetlen az alapvető élelmiszerek, így a tejtermékek általános forgalmi adójának 5 százalékra csökkentése - hangsúlyozta a terméktanács elnöke.

(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)

 

Forrás: kormany.hu

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?