A modulációból eredő támogatáscsökkentést a Közös Agrárpolitika (KAP) írja elő. Ennek lényege, hogy a nagy összegű, közvetlen termelői támogatások csökkentése révén felszabaduló forrásokkal a vidékfejlesztési támogatásokat bővítik. A modulációs eljárást az EU régi tagállamai már alkalmazzák, de 2012-től a 2004-ben csatlakozott új tagállamokban is kötelező.
Mivel az új tagállamokban megvalósuló elvonást az Európai Bizottság (EB) eddig nem szabályozta, a bevezetés előtt hatékony magyar érdekérvényesítésre volt szükség annak érdekében, hogy az EB első javaslatánál sokkal életszerűbb, és a magyar termelők érdekeit képviselő csökkentési rendszert lehessen alkalmazni. Ezt végül sikerült elérni.
Az agrárdiplomáciai erőfeszítések eredményeképpen a támogatáscsökkentés – az előző évi hazai adatok alapján – csak kisszámú termelőre vonatkozik. Mivel az 5000 euró alatti támogatásban részesülő termelőkre eleve nem vonatkozik a moduláció, ezért az összes támogatásra jogosult 174 ezer termelő 95%-át semmilyen támogatáscsökkentés nem érinti, míg a fennmaradó 5% esetében az elvonás elenyésző mértékű lesz.
A magyar számítási módszer szerint csak mintegy kilencezer termelő támogatása mérséklődik. Az előzetes számítások szerint közel 20 millió euró – mintegy 5,8 milliárd forint – nagyságrendű összeg csoportosul át hazai vidékfejlesztési célokra vagy kerül kényszerű módon visszatartásra. Az elvonás mértéke az érintettek számára várhatóan a ténylegesen kifizethető teljes összeg mintegy 2,1%-a.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu