A közlemény emlékeztet: a magyar agrár-, élelmiszergazdaság és a vidék történelmi léptékű átalakulás előtt áll. A magyar gazdáknak meg kell találniuk méltó helyüket a világban végbemenő mélyreható változások folyamatában, érdemben részt kell vennünk a 2014-2020-as időszakra szóló uniós Közös Agrárpolitika (KAP) kialakításában, végrehajtásában, és ki kell alakítani a nemzeti birtokpolitika kereteit is. Ezek olyan léptékű feladatok, amelyek csak úgy oldhatók meg, ha az egyéni érdekek helyébe az összefogás, az érdekek megfelelő integrációja lép.
Ezen elvek mentén - tájékoztat a közlemény - a Magosz és tizenegy, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az erdőgazdálkodás és a vidékfejlesztés területén meghatározó szerepet játszó szervezet arról állapodott meg, hogy közösen állít jelölteket az Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamarai választások megyei küldöttválasztó közgyűlésein. (A megállapodás résztvevői: az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ); a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB); a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT); a Baromfi Terméktanács; a Kisgazda Polgári Egyesület; a Magyar Termelői Értékesítő és Szolgáltató Szervezetek/Szövetkezetek Együttműködése (HANGYA); az Országos Erdészeti Egyesület (OEE); a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ); az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME); Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ).)
A közlemény szerint az együttműködés jelentőségét elsősorban az adja, hogy a szakmai szövetségek és érdekképviseletek teljes termékpályát átfogó együttműködéséről van szó, amely méltán fémjelzi az alakuló Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara egyik legfőbb célját, a minél szélesebb körű összefogást. Külön érdeme az együttműködésnek, hogy olyan szervezetek is jelezték csatlakozási szándékukat, amelyek egyébként önállóan is jogosultak lettek volna listát állítani. Ezáltal megtörtént az első lépés a különböző termékpályák szereplői közötti együttműködés elmélyítésére.
A jelöltlistát közösen állító szervezetek a megyei listák összeállításakor kiemelt figyelemmel voltak a szóban forgó elvek érvényesítésére, határozott szándékuk a szakmai alapú együttműködés, ezért nyitottak minden olyan kezdeményezésre, amely az együttműködés jövőbeni kereteit bővíti. A megyei listákon jelentős számban szerepelnek azon szervezetek tagjai is, amelyek bár állíthattak volna önállóan jelölteket, de ezt nem tették, és az együttműködésben sem kívántak részt venni - áll a közleményben.
Forrás: MTI