A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a mezőgazdasági termelői árak tavaly decemberben 18,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, az év egészében 15,4 százalékkal nőttek.
A helyettes államtitkár megjegyezte: azon termények esetében tapasztalható az előző évhez képest magasabb infláció, amelynél időjárási okok miatt kisebb volt a termés mind Magyarországon, mind pedig Európában.
A mezőgazdasági termelői árak és az infláció között ugyan van kapcsolat, de a mezőgazdasági termelői árak nem közvetlenül függnek össze az élelmiszerárakkal. A mezőgazdasági termelői árak változása az élelmiszerinflációban sok áttételen keresztül jelenik meg. Így lehetséges - magyarázta Feldman Zsolt -, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan tapasztalt 10 százalék fölötti termelőiár-növekedés ellenére az élelmiszer inflációs rátája 7 százalék körül alakult.
A helyettes államtitkár szerint a következő időszakban újabb áremelkedési hullámra már nem lehet számítani. A mostani számok még az előző termelőiár-emelkedési hullámhoz tartoznak - tette hozzá.
Úgy vélte: amíg a gabonapiacon nem kezdenek olyan hírek keringeni, amelyek befolyásolnák a tőzsdei árakat, addig érdemi változással nem érdemes számolni.
Forrás: MTI