Czerván György kiemelte, hogy 2013 első háromnegyed évében, az előző év azonos időszakához képest 22 százalékkal növekedett a mezőgazdaság teljesítménye.
Az államtitkár az agrár-külkereskedelem utóbbi két évben elért eredményét páratlannak nevezte az Európai Unióban.
Az államtitkár egy broilercsirke-telep átadásán hangsúlyozta: a vidékstratégiánk fő célkitűzése az, hogy a mezőgazdasági kibocsájtáson belül az állattenyésztés aránya a jelenlegi 34 százalékról újra megközelítse az 50 százalékot.
Utalt arra, hogy az állattenyésztés arányának a csökkenése az Európai Unió agrárpolitikájával van összefüggésben, mert elsősorban a szántóföldi növénytermesztést preferálja a közös agrárpolitika.
A 2012-es 8 milliárd eurós agrárexport után várhatóan 2013-ban is elértük ezt a szintet a nem végleges adatok alapján - tette hozzá.
Emlékeztetett a decemberben elfogadott 2014-es költségvetésre, melyben 25 milliárd forinttal emelkedett az előző évhez képest az agár és vidékfejlesztési támogatási előirányzat.
Ez lehetőséget teremtett arra, hogy az Európai Unióban "mostohagyerekként kezelt" baromfi- és sertéságazatot a nemzeti költségvetésünkből a korábbiakhoz képest jobban tudjuk segíteni - tette hozzá.
Ennek eredményekét a baromfi állatjóléti támogatások összegét a 2010-es 4 milliárd forinttal szemben 2014-ben 8 milliárd forinttal tervezték, ami azt jelenti, hogy a jogos igényeket szinte teljesen ki tudják elégíteni.
Czerván György fontos lépésnek nevezte, hogy a nemzeti alapból adott támogatási lehetőséget 2018 végéig meghosszabbították Brüsszellel.
Szólt arról, hogy az Európai Unió 2007-2013 közötti költségvetési időszakában Magyarország rendelkezésére álló vidékfejlesztési forrásokat teljes egészében le fogják hívni.
Adatai szerint jelenleg a lekötések 96-97 százalék körül tartanak, a kifizetések 66-70 százalékát realizálták, de erre még két év áll rendelkezésre
Font Sándor (Fidesz), a választókerület országgyűlési képviselője, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának az elnöke hangsúlyozta: a kormány szándéka a növénytermesztés és az állattenyésztés arányának a helyreállítása, mert utóbbi években az állattenyésztés nagyon visszaesett.
Forrás: MTI