Az államtitkár kiemelte: a gazdák és a kormány erőfeszítéseinek köszönhetően a juhállomány 2013-ban meghaladta az 1,2 milliót, amelyből az anyajuhok száma 889 ezer volt. A teljes juhállomány 53 ezerrel, az anyajuhok száma 24 ezerrel nőtt 2012 decemberéhez képest. Egy év alatt a gazdasági szervezetek juhállománya 4 ezerrel, az egyéni gazdaságoké viszont közel 49 ezerrel nőtt. Az anyajuhállomány a gazdasági szervezeteknél lényegében nem változott, az egyéni gazdaságoknál 23 ezerrel emelkedett.
Czerván György hozzátette: a juhtartás a vidékfejlesztésben, a vidéki foglalkoztatásban fontos szerepet tölt be, amit az is mutat, hogy a juhállomány 87 százalékát egyéni gazdaságok, 13 százalékát gazdasági szervezetek tartják. Ez az arány az utóbbi 10 évben nem változott. A juhot tartó gazdasági szervezetek száma az elmúlt évben 415, az egyéni gazdaságoké 24 ezer volt.
A Földművelésügyi Minisztérium arra törekszik, hogy a hazai juhállomány tovább növekedjen, az állattartás egyre jövedelmezőbbé váljon és sokaknak nyújtson megélhetést. A juh környezetbarát állat, mely egyben a tájhasználat legszakszerűbb igényeinek is eleget tesz. A kiskérődzők főként hazánk azon tájain találhatók, ahol a legnagyobb a munkanélküliség, ezek az állatok jelenlétükkel, tenyésztésükkel munkalehetőséget teremtenek, segítik ezen vidékek munkaerő megtartását és tájvédelmét is - fogalmazott Czerván György.
Az államtitkár hangsúlyozta: a bemutató mintatelepeknek óriási szerepe van abban, hogy az állattartás, a gazdálkodói életforma vonzóvá váljon a fiatalok számára és példát mutasson a többi juhtartónak.
Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája