A minisztérium idei előirányzatai mind a kiadási, mind a bevételi, mind a támogatási oldalon hasonlóak a 2016-os költségvetésben tervezett összegekhez. Az idén a tárca kiadási előirányzata a költségvetés múlt évi tervezésekor 212,273 milliárd forint volt, erre a 33,765 milliárd forintos bevételi előirányzat és a 178,507 milliárd forintos támogatási forrás nyújtott fedezetet.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiadásaira az idén kevesebb jut - 2014-ben ez évre mintegy 9 milliárd forintot terveztek -, mint amennyit a jövő évi költségvetésben terveztek, 20,792 milliárd forintot. A génmegőrzési intézmények finanszírozására 2016-ban 177 millió forintot fordítanak, ugyanannyit mint az idén. Az intézmények támogatására a következő, 2016-os költségvetési évben 615,6 millió forintot kapnak, többet az előző évi 498,6 millió forintnál.
A költségvetésen kívüli támogatások között összegükben az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) finanszírozott terület alapú támogatások dominálnak, amelyek éves uniós kerete 1,274 milliárd euró (392,9 milliárd forint). Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból nyújtott közvetlen termelői és agrárpiaci támogatások, valamint az ahhoz nyújtott nemzeti kiegészítés összege összesen intervenciós vételár nélkül 483,503 milliárd forintra rúg.
Az EU Közös Agrárpolitikájának (KAP) végrehajtását szolgáló másik közvetlen támogatási jogcím: az agrárpiaci (belpiaci, külpiaci, export- és intervenciós) támogatások, melyből a belpiaci támogatások egy részéhez (például: az Igyál Tejet Program, az Iskolagyümölcs Program, vagy a Méhészeti Nemzeti Program) kötelezően kapcsolódik nemzeti kiegészítés. Így például az agrárpiaci támogatási jogcímen 16 milliárd forint uniós támogatással lehet számolni.
Emellett folytatódnak a foglalkoztatást ösztönző kormányzati programok, így a Munkahelyvédelmi Akció is. Ennek keretében 2016-ban már egész évben érvényesíthetik a kedvezményt a mezőgazdasági szektor munkáltatói. A bevezetendő kedvezmény most már lehetővé teszi azt is, hogy a mezőgazdaságban is érvényesítsék a 25 és 55 év közötti munkavállalók után járó járulékkedvezményt a munkáltatók.
Forrás: MTI