Egyelőre vizsgálják a lehetőségeket, a tervek szerint a fogyasztók tájékoztatásán javítanának.
A helyettes államtitkár szerint a konfliktust az okozza, hogy a szőlőfelvásárlók alacsony árat kínálnak a szőlőtermesztőknek, azzal riogatva őket, hogy alternatívát jelent az olcsó olasz bor. Eközben a magyarországi olasz import mennyisége jelentősen csökkent, 150 ezer hektoliter az első fél évben, ennek harmada pedig zár alatt van - mondta.
A zárolt 50 ezer hektoliter olasz importbor ügyében tartanak a vizsgálatok a magyar és az olasz hatóságoknál, és azok lezárásáig a tétel zárolva marad. Közölte azt is, hogy augusztus 3-án egyeztetést tartottak a tüntetőkkel, ezen részt vett a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) is. Akkor a demonstráció szervezői azonnali intézkedéstervezetet adtak át, azoknak egy része már megvalósult - jelezte.
Több borvidékről származó információi szerint nagy kereslet van a magyar szőlő iránt, az ár pedig alku kérdése.
A magyar szőlő- borágazat közös érdeke hogy a termelő és a felvásárló kiegyezzen, és mindkét fél számára kedvező és gazdaságilag fenntartható megállapodást kössenek - hangsúlyozta Gál Péter.
A tárca korábban közölte: a nyomonkövetési vizsgálatok befejezéséig hatósági zár alatt marad, azaz nem kerülhet forgalomba az a mintegy 50 ezer hektoliter, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által zárolt olasz bor, amelynek lefoglalását Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter még július 18-án rendelte el. A gyanú szerint a cukrozott, hamisított olasz bor le is került az üzletek polcairól. Az Olaszországban felderített jövedéki visszaélésben érintett az egyik legnagyobb olasz borászat, a Cantine Brusa - amely több hazai importőr beszállítója - készleteit az olasz hatóságok zárolták és jövedéki törvénysértés miatt eljárást indítottak a cég ellen. Az ügy kirobbanása óta további két olasz cég ellen indult eljárás Olaszországban.
(MTI)
Forrás: kormany.hu