Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) tegnap a demonstrációval közel egy időben bocsátotta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) rendelkezésére azokat a közjegyzői okiratokat, melyek a szakmaközi szervezet által bevizsgáltatott méztermékek adatait tartalmazzák. Ezen információk alapján a vizsgálatok lezárásáig az országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte az érintett tételek forgalomból történő kivonását.
A szakmaközi szervezet gyanúja szerint a Kínából importált mézek nem minden esetben természetesek, hanem mesterségesen hozzáadott anyagokat is tartalmaznak. A kialakult mézpiaci helyzetre való tekintettel a NÉBIH fokozottan ellenőrzi az Európai Unión kívülről érkező mézszállítmányokat, melyhez a hatóság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közreműködését is kérte.
Az ágazati szervek felhívják a forgalmazók figyelmét, hogy a visszahívásban nem érintett „EU és EU-n kívüli” jelölésű mézkeverékeket kizárólag abban az esetben hagyják az üzletek polcain, amennyiben teljes mértékig biztosak azok eredetében, valamint abban, hogy a termékek nem tartalmaznak mesterségesen hozzáadott anyagokat.
Az FM és a NÉBIH kéri a szakmaközi és a civil szervezeteket, hogy gyanú esetén – a gyors hatósági intézkedés megkönnyítése érdekében – a hatósági mintavételezést részesítsék előnyben. Amennyiben mégis a saját mintavétel mellett döntenek, fontos, hogy nem csak a mintavétel, hanem a termék laboratóriumba történő szállításának folyamata is közjegyző által hitelesített legyen. Az eljárás megindításához a közjegyző által hitelesített dokumentumokat haladéktalanul át kell adni a hatóságnak.
Fontos, hogy a vizsgálatok akkreditált laborban és akkreditált módszerekkel történjenek, különben hatósági eljárás és intézkedés nem indítható. A mézhamisítás megállapítása összetett folyamat, egy-egy paraméter önmagában nem értékelhető, hanem az érzékszervi, analitikai és mikroszkópos vizsgálatok eredményeinek komplex vizsgálata szükséges. A NÉBIH a mézhamisítás felderítése kapcsán már tavaly is több alkalommal egyeztetett az OMME-val. Többek között – a két szervezet közti együttműködési megállapodásnak megfelelően – ezt a komplex vizsgálati folyamatot is a szakmaközi szervezet javaslatára vezette be/rendszeresítette a hatóság.
A kormány és a hatóság, ahogy eddig, úgy a jövőben is mindent megtesz a méltán híres magyar mézpiac hírnevének megóvásáért. A kialakult helyzet tisztázásáig javasolják, hogy a vásárlók a helyi magyar termelőktől származó mézeket részesítsék előnyben.
Forrás: FM Sajtóiroda