A talaj feltételesen megújuló (megújítható) természeti erőforrás. Állapotának romlása nagyon gyors lehet, míg kialakulási és regenerációs folyamatai rendkívül lassúak. 10 cm talajréteg mintegy 2000 év alatt alakul ki. A talaj tehát olyan természeti erőforrás, amelyre növekvő környezeti terhelés nehezedik, és amelyet ezért közösen kell megvédenünk.
2015-öt az ENSZ 68. Közgyűlése a Talajok Nemzetközi Évének nyilvánította. A rendezvénysorozat részeként november 25-től látogatható a Magyar Mezőgazdasági Múzeum „Érték a talpad alatt” című időszaki kiállítása a Vajdahunyadvárban.
Zsigó Róbert hangsúlyozta, hogy a talaj Magyarország legfőbb természeti kincse, az élelmiszerlánc első eleme, az egészséges élelmiszer-előállítás alapja. Éppen ezért a tárlat célja, hogy mindenkivel megismertesse a talaj alapvető szerepét az élelmiszerbiztonságban, a fenntartható fejlődésben és nem utolsósorban az emberi életben.
A kiállítás témái közt szerepel a talaj szerepe, fontossága, a talajt károsító, pusztító tényezők, a talajvédelem célja, a hazai talajtípusok, valamint a fenntartható talajhasználat is. Mindezt a talajjal, talajvédelemmel kapcsolatos tárgyak, műszerek, könyvek, monolitok, diorámák szemléltetik számos kiegészítő információval és képpel. A kiállítás megkülönböztetett figyelmet szentelt a fiatal generáció, a gyerekek, kisiskolások talajjal, termőfölddel kapcsolatos érdeklődésének felkeltésére, talajvédelmi ismereteinek bővítésére: őket interaktív foglalkoztató játékokkal is várja a Múzeum.
A 2016. február 28-ig látogatható tárlat iskolás csoportoknak és családoknak egyaránt kiváló programlehetőség.
Forrás: NÉBIH