Cél a szomszédos országokban működő fiatal magyar vállalkozók eszközbeszerzésének, vállalkozásfejlesztésének támogatása – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár június 16-i sajtótájékoztatóján. Hozzátette: szeretnék az induló vállalkozásokat, mikrovállalkozásokat megerősíteni és hozzájárulni ahhoz, hogy a szülőföldön boldogulni tudjanak.
A programra gazdasági tevékenységet üzletszerűen végző jogi személyek és azok a természetes személyek jelentkezhetnek, akik gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végeznek. Csak az 1976. január elseje után született magyar állampolgárok pályázhatnak, kivétel Felvidék és Kárpátalja, ahol elegendő a magyar igazolvány – ismertette az államtitkár. Hozzátette: a vissza nem térítendő támogatásokat egy összegben folyósítják, és a sikeresen pályázók a teljes kért összeget elnyerik. Úgy számolnak, hogy a támogatási keretből mintegy 110-130 fiatal magyar vállalkozót segíthetnek a külhoni magyar területeken. Mezőgazdasági tevékenységre 3-4,5 millió forintot lehet nyerni, nem mezőgazdaságira 3-6 millió forintot lehet elnyerni.
A támogatható kiadások között szerepelnek a termeléshez, gyártáshoz szükséges eszközök, információtechnológia fejlesztések, informatikai eszközök, szoftverek, gyártási licencek, hazai vagy külföldi kiállításon, vásáron részvétel – részletezte Hajnal Virág stratégiai főreferens. Az induló vállalkozóknak – akik egy éven belül alapították cégüket – plusz támogatásként anyagköltséget is biztosítanak. Fontosnak nevezte, hogy a projektek költségvetése a piaci árakhoz illeszkedő, reális, takarékos legyen. Nem támogathatók személyi jellegű kiadások, juttatások és a jövedéki termékek. A felhívások a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján elérhetők, a pályázatokat a nemzetpolitikai informatikai rendszeren keresztül lehet beadni. A megvalósítás időszaka 2016. január elsejétől 2017. február 28-áig tart. A döntések a végső beadási határidő után kilencven napon belül megszületnek – közölte Hajnal Virág.
Meghirdetnek egy másik, meghívásos pályázatot is, a korábbi szakképzés évéhez kapcsolódva 75 millió forint keretösszegű átjárhatósági ösztöndíjra is lehet jelentkezni – jelezte Potápi Árpád János. A nemzetpolitikai államtitkár elmondta: idén 49 csoportot tudnak vendégül látni, 245 diák illetve tanár jön Magyarországra, és a szakképzésben részt vevő fiatalok egyhónapos nyári gyakorlatukat itt tudják végezni.
Forrás: Miniszterelnökség