A NAK lépésére változott az anyatehén-tartás szabályozása

Agro Napló
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatára a húshasznú anyateheneket tartók számára kedvezően módosította az uniós forrásból fizetett közvetlen, termeléshez kötött támogatás szabályozását a Földművelésügyi Minisztérium.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a tagjaitól érkezett jelzések nyomán – a gazdálkodókkal és a társszervezetekkel egyeztetve – idén nyáron a szakminisztériumhoz fordult, kérve az akkor hatályos szabályozás enyhítését. A húshasznú anyateheneket tartó gazdálkodók részéről ugyanis több olyan visszajelzés érkezett, hogy abban az esetben, ha a meghatározott 40 százalékos maximális üsző-arányt valaki – bármilyen okból – minimális mértékben, akár csak egy százalékkal is túllépi, a vonatkozó rendelet szerint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak (MVH) a teljes támogatási kérelmét vissza kell utasítani.

A kamara által kezdeményezett, 2016. szeptember 22-én megjelent és másnap hatályba lépett rendeletmódosítás a gazdák számára kedvezően, a folyó ügyeket is érintően változtatta meg ezt a szabályozást. Az új jogszabály szerint már nem kell automatikusan teljes támogatásmegvonást alkalmazni, csak akkor, ha valaki 20 százalékot meghaladó mértékben olyan egyedekre igényel támogatást, amelyek nem feleltek meg a rendeletben foglaltaknak. Amennyiben a támogatási kérelem tekintetében megállapítást nyer, hogy a bejelentett állatlétszám és a feltételek szerint meghatározott állatlétszám különböző, meghatározott százalékkal kell csökkenteni a támogatás teljes összegét. Ez legfeljebb háromállatnyi eltérés esetében maximum 10 százaléka, több állat esetében meghatározott mértékig maximum 20 százaléka az odaítélhető támogatási összegnek.

A mezőgazdasági termelőknek 2015-től nyílt lehetőségük európai uniós forrásból termeléshez kötötten húshasznú anyatehén-tartás támogatásának igénylésére. Támogatási igény a húshasznú fajtákhoz tartozó vagy húshasznú fajtával történő keresztezésből született tehenek után nyújtható be, amelyek hústermelésre szánt borjak nevelésére tartott állományhoz tartoznak, vagy nyolc hónapnál idősebb, még nem ellett, húshasznú fajtákhoz tartozó vagy húshasznú fajtával való keresztezésből születettek. A tenyészetben a támogatás alapjául szolgáló állatok esetén az üszők aránya a birtokon tartás teljes ideje alatt legfeljebb 40 százalék lehet. Egy állat után az egyed élete során csak egy típusú (húshasznú anyatehén) termeléshez kötött közvetlen támogatás vehető igénybe. 2015 és 2020 között a húshasznú anyatehén-tartás támogatására mintegy 208 millió euró áll rendelkezésre. A közvetlenül az uniós forrásból fizetett termeléshez kötött támogatás mellett továbbra is – egészen 2020-ig – nemzeti forrásból, egyéni támogatási felső határ alapján a húshasznú anyatehenek után termeléshez kötötten kapnak támogatást a jogosultsággal rendelkezők.

Forrás: nak.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?