Fókuszban Bács-Kiskun megye – 3. rész: ipar, építőipar, lakás

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A harmadik rész fókuszában Bács-Kiskun megye iparának, építőiparának és lakáspiacának helyzete áll.

Ipar

  • 2016 első félévében a 4 főnél többet foglalkoztató ipari vállalkozások Bács-Kiskun megyei telephelyein a termelés volumene az országos 2,7%-os növekedésnél kisebb mértékben, összehasonlító áron 2,4%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az egy lakosra jutó 2074 ezer forint termelési érték 48%-kal meghaladta az országos átlagot. A megye adta az ország ipari termelésének 7,7%-át.
  • A legalább 50 főt foglalkoztató megyei székhelyű ipari vállalkozásoknál a termelés volumene 2,5%-kal emelkedett. Az összes értékesítés 82%-át adó export 1,7, a belföldi értékesítés 5,3%-kal bővült.
  • A feldolgozóipari ágazatok többségében nőtt a kibocsátás. A megye húzóágazatának, a járműiparnak a teljesítménye 0,5%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A feldolgozóipari termelés 66%-át adó járműgyártásban a belföldi piacokon 1,6%-os volumencsökkenést regisztráltak, míg az export 0,6%-kal erősödött. Az ágazatban meghatározó (93%) az export aránya.
  • A második legnagyobb súlyú élelmiszeripar termelése 4,6%-kal bővült. Az ágazatban a hazai értékesítés volumene 5,2, az exporté 5,7%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.

Építőipar

  • 2016 első félévében a 4 főnél többet foglalkoztató Bács-Kiskun megyei székhelyű építőipari szervezetek 28,6 milliárd forint termelési értéke – az országos 30%-os visszaesésénél nagyobb mértékben – összehasonlító áron 58%-kal maradt el az előző év azonos időszakában mért értéktől.
  • Az egy lakosra jutó 56 ezer forint építőipari termelési érték a megyék közül a második legmagasabb.
  • Az építményfőcsoportok közül az építőipari termelés 51%-át adó épületépítések volumene 11%-kal, az egyéb építmények építéséé pedig ennél nagyobb mértékben, 73%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
  • Az építőipari vállalkozások 2016. június végi szerződésállománya összehasonlító áron 4,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, a tárgyidőszakban kötött új szerződéseké pedig 1,9-szeresére emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az összesen közel 70 milliárd forint értékű szerződésállomány 84%-át egyéb építmények, 16%-át épületek kivitelezésére kötötték.

Lakás

  • 2016 első félévében Bács-Kiskun megyében az országos 11%-os növekedésnél jóval jelentősebben emelkedett a használatba vett lakások száma. Január–június között 149 lakást építettek, több mint kétszer annyit, mint 2015 első hat hónapjában.
  • A községekben és a megyeszékhelyen kétszer annyi, a többi városban közel négyszer annyi lakás épült, mint egy évvel korábban. A megyében a lakások 71%-át Kecskeméten, 20%-át a többi városban, 8,7%-át a községekben vették használatba.
  • A természetes személyek által épített lakások aránya 85-ről 52%-ra csökkent, míg a vállalkozások által építetteké 13-ról 48%-ra növekedett. A lakások 53%-át saját használatra, 20%-át értékesítésre, 27%-át bérbeadás céljából építették. Az átadott lakások 53%-a családi házban, 44%-a többszintes, többlakásos épületben készült.
  • A használatba vett lakások 118 m2-es átlagos alapterülete 6 m2-rel volt nagyobb, mint egy évvel korábban.
  • 2016 első félévében a lakásépítési engedélyek és egyszerű bejelentések együttes száma 309 volt, 47%-kal több, mint 2015 első hat hónapjában.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?