Fókuszban Baranya megye – 1. rész: demográfia, munkaerőpiac

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A negyedik rész fókuszában Baranya megye demográfiai helyzete és munkaerőpiaca áll.

Demográfiai helyzet

  • A természetes fogyás valamint a negatív vándorlási egyenleg hatására Baranya megye lakónépessége 2015-ben 0,8%-kal csökkent, 2016. január 1-jén kevéssel haladta meg a 368 ezret.
  • A természetes fogyás 2016-ban is folytatódott, az első hat hónap mérlege alapján a születések és halálozások különbözetéből adódóan 1126 fővel apadt a megye népessége, amely az előző év első felében mért fogyástól mintegy 14%-kal elmaradt.
  • 2016. június végéig 1367 újszülött jött a világra, 10%-kal kevesebb, mint 2015 első félévében. Az ország megyéi közül ez volt a legnagyobb mértékű csökkenés. Javult ugyanakkor a halandóság, az év első felében 2493-an hunytak el, csaknem 12%-kal kevesebben, mint az előző év azonos időszakában. Nőtt azonban a csecsemőhalálozások száma, a 2015. I. félévi 5 helyett ez év első hat hónapja során 9 gyermek hunyt el egy éves életkora betöltése előtt. Ezer élveszületésre 6,6 csecsemőhalálozás jutott.
  • Az időszak folyamán 778 pár kötött házasságot, 5,6%-kal több, mint az előző év első félévében, míg országos átlagban 19%-os volt a növekedés mértéke.

Munkaerőpiac

Gazdasági aktivitás

  • A KSH munkaerő-felmérése alapján 2016 II. negyedévében Baranya megye 15–74 éves népességének 60,2%-a, 169 ezer fő tartozott a gazdaságilag aktívak körébe. Számuk az előző év azonos időszakához képest az országos átlagnál jobban, 2,4%-kal emelkedett.
  • A munkaerőpiacon több mint 157 ezren foglalkoztatottként, 12 ezren munkanélküliként voltak jelen. A foglalkoztatottak száma az országos átlaghoz hasonló mértékben, 3,5%-kal gyarapodott, míg a munkanélkülieké attól jelentősen elmaradva, 10%-kal csökkent. A munkaerő-piactól távol maradó, inaktív népesség száma szintén visszaesett.
  • A foglalkoztatási arány az egy évvel korábbi 53,6%-ról 56,0%-ra emelkedett. A megyei foglalkoztatás elmaradása az országos szinthez képest csökkent.
  • A 7,1%-os baranyai munkanélküliségi ráta az országos átlagot 2,0 százalékponttal haladta meg, és a megyék közül az 5. legmagasabb volt. A mutató értéke egy év alatt 1,0 százalékponttal mérséklődött.

Keresetek

  • Az intézményi megfigyelés körébe tartozó Baranya megyei szervezeteknél 2016 I. félévében 86,5 ezren dolgoztak. Az alkalmazotti létszám az előző év azonos időszakához képest – az országos átlagot kissé meghaladóan – 4,5%-kal nőtt. Az alkalmazottak 51%-át a verseny-, 44%-át a költségvetési szférában foglalkoztatták, míg 5,5%-uk a nonprofit szektorban dolgozott.
  • A legtöbb főt foglalkoztató gazdasági ágakban növekedett az alkalmazotti létszám: a humán-egészségügy, szociális ellátás ágban – a megyei átlagot jelentősen meghaladva – 11%-kal, az oktatásban 4,8, a feldolgozó iparban 3,4%-kal.
  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havonta bruttó 205 ezer, közfoglalkoztatottak nélkül számítva 232 ezer forintot kerestek, a nettó kereset 136 ezer forintra emelkedett. A baranyai átlagkeresetek az országosnak 79, a legmagasabb Budapestinek 61%-át tették ki.
  • Egy év alatt a bruttó keresetek átlagosan 4,9%-kal, a nettó keresetek – a csökkenő adókulcsnak köszönhetően – 6,5%-kal emelkedtek. A megyei bérnövekedés üteme mindkét mutató esetében 1,1 százalékponttal volt alacsonyabb az országos átlagnál.

Nyilvántartott álláskeresők

  • A Nemzetgazdasági Minisztérium Adatai alapján Baranya megyében a 2016. júniusi zárónapon 15 201 fő álláskeresőt tartottak nyilván, 15%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
  • Közülük 5145-en már több mint egy éve kerestek munkát, a tartós munkanélküliek aránya 30%-ról 34%-ra emelkedett.
  • A pályakezdő álláskeresők száma egy év alatt jelentősen, közel ötödével visszaesett. Az első alkalommal munkába állni szándékozók között egyre nő a legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők aránya (44%).
  • A pénzbeli támogatásra jogosultak aránya nem változott, de az egy évvel korábbinál többen kaptak álláskeresési támogatást – járadékot vagy segélyt – (13%), és kevesebben szociális ellátást (34%). A nyilvántartottak 53%-a semmilyen ellátásban nem részesült.
  • Némileg javultak a megyében munkát keresők elhelyezkedési esélyei. Miközben csökkent a regisztrált munkanélküliek száma, a felajánlott üres álláshelyeké kissé meghaladta az előző évit. Egy betöltetlen álláshelyre a korábbi 7-tel szemben átlagosan 6-an pályázhattak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?