Fókuszban Békés megye – 3. rész: ipar, építőipar, lakás

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A kilencedik rész fókuszában Békés megye iparának, építőiparának és lakáspiacának helyzete áll.

Ipar

  • 2016 első félévében a 4 főnél többet foglalkoztató ipari vállalkozások Békés megyei telephelyein a termelés volumene az országos 2,7%-os növekedésnél nagyobb mértékben, összehasonlító áron 6,7%-kal emelkedett 2015 január-júniusához képest. Az egy lakosra jutó 661 ezer forint termelési érték az országos átlag 47%-a.
  • A megyei székhelyű, legalább 50 főt foglalkoztató ipari vállalkozásoknál 11%-kal nőtt a kibocsátás. Az összes értékesítés 62%-át adó export 9,3%-kal, a hazai értékesítés volumene 14%-kal növekedett.
  • A feldolgozóipari ágazatok többségében jobb teljesítményt regisztráltak, mint az előző év azonos időszakában. A legnagyobb súlyú ágazat, a gép, gépi berendezés gyártása 0,4%-kal növekedett. Ezen belül a belföldi eladások 23%-kal bővültek, míg az értékesítés 66%-át adó export 6,3%-kal szűkült.
  • A másik meghatározó ágazat, az élelmiszeripar teljesítménye nőtt a megyében a legnagyobb mértékben. Mindkét értékesítési irányban számottevően erősödtek a piacok, belföldön 14%-kal, az export volumene pedig 49%-kal.

Építőipar

  • 2016 első félévében a 4 főnél többet foglalkoztató Békés megyei székhelyű építőipari szervezetek 7,9 milliárd forint termelési értéke – az országos 30%-os visszaesésénél nagyobb mértékben – összehasonlító áron 40%-kal maradt el az előző év azonos időszakában mért értéktől.
  • Az egy lakosra jutó 23 ezer forint építőipari termelési érték a megyék közül a második legalacsonyabb, az országos átlag csupán 44%-át tette ki.
  • Az építményfőcsoportok közül az építőipari termelés 65%-át adó épületépítések volumene 22%-kal, az egyéb építmények építéséé ennél nagyobb mértékben, 57%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
  • Az építőipari vállalkozások 2016. június végi szerződésállománya összehasonlító áron az előző év június végi 43%-ára, a tárgyidőszakban kötött új szerződéseké pedig az egy évvel korábbi 40%-ára esett vissza. Az összesen 1,7 milliárd forint értékű szerződésállomány kétharmadát épületek, egyharmadát egyéb építmények kivitelezésére kötötték.

Lakás

  • 2016 első félévében Békés megyében az országos 11%-os növekedéssel szemben jelentősen visszaesett az épített lakások száma. Január–június között 23 lakás épült, 43%-kal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.
  • A lakásokat a megye három városában, Gyulán, Orosházán és Szeghalmon vették használatba.
  • A vállalkozói lakásépítés megélénkült, a természetes személyek által épített lakások száma azonban számottevően (72%-kal) visszaesett. Ennek következtében a vállalkozások által épített lakások aránya 2,5-ről 52%-ra emelkedett, míg a természetes személyek által építetteké 98-ról 48%-ra csökkent. Az átadott lakások 52%-a többszintes, többlakásos épületben, 48%-a családi házban készült.
  • Az új lakások 98 m2-es átlagos alapterülete 13 m2-rel volt kisebb, mint az előző év azonos időszakában építetteké.
  • 2016 első félévében a lakásépítési engedélyek és egyszerű bejelentések száma együttesen 72 volt, 20%-kal több, mint 2015 első hat hónapjában.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Aszály után belvíz a Dél-Alföldön

Aszály után belvíz a Dél-Alföldön

Májusban a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén több mint 121 milliméter csapadék hullott, ami 65,3 milliméterrel haladja meg a sokévi...

Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?